Genel Sağlık-İş:Tavandan ek ödeme, uygulaması koca bir yalan

Genel Sağlık-İş Sendikası, Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğü ve Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından 81 il valiliğine gönderilen COVID-19 pandemisi nedeniyle sağlık tesislerinde ek ödeme yapılmasına ilişkin usul ve esaslar” hakkındaki yazıya ilişkin “Uygulama sağlık çalışanlarının kronikleşen ekonomik sorunlarına çözüm olmaktan çok, sorun olmuştur” dedi.

25 Eylül 2020 Cuma 20:09
Genel Sağlık-İş:Tavandan ek ödeme, uygulaması koca bir yalan

 

  Bacaksız, Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğü ve Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından COVID-19 pandemisi kapsamında çalışan personellere yönelik ‘tavandan ek ödeme’ uygulamasını hakkında açıklama yaptı. Bacaksız, yazılı açıklamasında “Tavandan ek ödeme uygulamasının koca bir yalan olduğu görülmüştür” dedi. 

Sağlık çalışanlarının ekonomik sıkıntılarının büyüdüğünü belirten Bacaksız, iktidarın bu sorunlar görmezden geldiğini söyledi.

loading...Tavandan ek ödeme uygulaması için gerçekçi olmayan, çözüm üretmekten uzak ve “sağlık çalışanlarını önemsiyoruz” algısı yaratmak için hazırlanan bir uygulama olduğunu söyleyen Bacaksız, “Sağlık çalışanları arasında bir karşılığı bulunmamaktadır.” dedi ve şöyle devam etti:

“Sağlık çalışanları sürekli para ile gündeme getirilmekte, ancak ellerine geçen ücret ailelerini geçindirmeye yetmemektedir. Kamu çalışanları arasında en düşük gelire sahip olanlar, sağlık çalışanlarıdır. Sağlık çalışanlarının aldığı ücretler yoksulluk sınırına yaklaşmıştır. Tavandan ek ödeme uygulaması, sağlık çalışanlarının düşük ücretlerinin makyajlanmasından başka bir şey değildir. Sağlık çalışanları geçim derdindedir, aldığı ücret ile ayın sonunu getirememektedir. “

Sağlığın bir ekip işi olduğunu kaydeden Bacaksız, hakkaniyetten uzak ek ödeme uygulamasının çalışma barışına da zarar verdiğini belirtti.

Bacaksız, “Sağlık çalışanlarına “Tavandan ek ödeme” uygulaması ile tavanın koca bir yalan olduğu görülmüş, sağlık çalışanlarının tahammülü kalmamıştır. Tüm sağlık çalışanlarının temel ücretleri ivedi olarak iyileştirilmeli, insan onuruna yaraşır ücret düzeyi sağlanmalıdır. Genel Sağlık-İş olarak yıllardır döner sermaye uygulamasına son verilmesi için çaba harcamamıza rağmen sarı sendikalar uygulamada ısrarlı olmuşlardır. Ancak zaman Genel Sağlık-İş’in haklılığını bir kez daha acı da olsa ortaya koymuştur. Geçen günleri geri getirmek mümkün değildir, ancak sağlık çalışanları için insan onuruna yaraşır iş ve yaşam koşullarını birlikte var etmek mümkündür. Tüm sağlık çalışanlarını Genel Sağlık-İş çatısı altında haksızlığa, hukuksuzluğa, adaletsizliğe karşı birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz. Gelin tüm sağlık meslek örgütleri ve sendikalar bir araya gelerek, sağlık çalışanlarının mali, özlük ve sosyal hakları ile ilgili sorunlarına birlikte çözüm üretelim“ dedi.                                                                      

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.