Gezi’de çıplak aramaya ilk kez hapis cezası

Gezi’de çıplak aramaya ilk kez hapis cezası

Gezi’de polisin çıplak aramasına ilk kez hapis cezası istendi.

Gezi Parkı eylemlerinde gözaltına alınan Mücella Yapıcı ve kızı Cansu Yapıcı’ya çıplak arama yaptıkları gerekçesiyle yargılanan iki polisin 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası istenirken diğer polisin ise beraati talep edildi.

s-6da85a45c38b691ba290038acc1e75637825031b.webp

3 POLİSE DAVA

Gezi eylemleri esnasında birçok kişi gözaltına alınmış ve çıplak aramaya maruz bırakılmıştı. Gözaltına alınanlar arasında bulunan Taksim Dayanışması sözcülerinden mimar Mücella Yapıcı ile kızı Cansu Yapıcı'ya çıplak arana yaptıkları gerekçesiyle, olaydan 8 yıl sonra 2021 yılında üç polis hakkında iddianame hazırlanarak dava açılmıştı.

Hazırlanan iddianamenin ardından kadın polisler S.E.K ve C.P ile dönemin nezarethane amiri olan L.M.’nin 'işkence ve eziyet' suçundan 3 yıldan 12 yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı davanın dokuzuncu duruşmasına İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi.

Duruşmaya Mücella ve Cansu Yapıcı katılmazken avukatları hazır bulundu. Başka bir suçtan tutuklu bulunan sanık L.M. ise Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlanarak beraatini talep etti.

6 AYDAN 2 YILA KADAR HAPİS CEZASI

Mütalaasını açıklayan savcı, çıplak arama işleminin sistematik şekilde işlenmediğini savunarak işkence suçunun oluşmadığını belirterek ‘görevi kötüye kullanma’ suçlamasıyla 6 aydan 2 yıla kadar hapis ile cezalandırılmalarını talep etti. Nezarethane amiri L.M için ise beraat talep etti.

84367.jpg

Savcı mütalaasında şunları kaydetti:

“Sanık polisler S.E.K ile C.P.’nin eylemlerine uyan suçtan görevini kötüye kullanma suçlamasından ayrı ayrı cezalandırılmasına, sanık L.M.’nin ise suç tarihinde nezarethane büro amirliği görevini yürüttüğü, sanığın nezarethane havalandırmasını kapattığına ve kapattırdığına dair somut bir delil ve tespitin bulunmadığı, havalandırmanın yetersiz olmasının sanığın değil ilgili idarenin sorumluluğunda olduğu ayrıca ve sanığın Mücella Yapıcı’nın ilaçlarını vermediğine ya da zamanında vermediğine ilişkin müştekinin soyut beyanı dışında bir delil bulunmadığı bu haliyle sanık L.M.’nin görevi ihmal ve işkence suçundan beraatine karar verilmesi..”

Mahkeme, mütalaaya karşı beyanda bulunmaları için avukatlara süre vererek karar duruşmasını 17 Ekim’e ertelendi.

AKP'Lİ ÖZLEM ZENGİN: "BU BİR FETÖ YÖNTEMİDİR"

Öte yandan geçtiğimiz yıllarda kadınlara yönelik emniyette yapılan çıplak aramaların gündeme gelmesi sonrası AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin, "Ben Türkiye’de çıplak arama olduğuna asla inanmıyorum, yok böyle bir şey. Zaten bu konuya İçişleri bakanımız genel kurulda cevap verdi. Bunu çok net söyleyeceğim, bu bir FETÖ yöntemidir. Ne münasebet, hem de bahsettiği kadınlar mütedeyyin kadınlar. Bütün hayatı kadın mücadelesi ile geçmiş bir insanım, böyle bir şeye müsaade edebilir miyiz biz? Bir kadının böyle aranmasına biz tahammül edebilir miyiz? Akıl var, mantık var" ifadelerini kullanmıştı.