Gitti gidiyor derken Gökçek vaz mı geçiyor?

Gitti gidiyor derken Gökçek vaz mı geçiyor?

Ankara kulisinde bugün, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in "Zaten istifa edersem de kaybedeceğim, dik durursam kaybedersem de onurlu kaybederim" sözleri gündeme geldi. Melih Gökçek'in yakın çevresine Erdoğan için "bunu onun yanına bırakmam" dediği de öne sürüldü.

'Masasını topladı, konutundan taşınıyor, istifasını en geç çarşambaya verecek, Cumhurbaşkanı ile son bir kez görüşecek' derken yılan hikayesine dönen iAnkara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in durumu halen netleşmedi.

Türkiye gazetesi yazarı Batuhan Yaşar, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in "Zaten istifa edersem de kaybedeceğim, dik durursam kaybedersem de onurlu kaybederim" dediğini ileri sürdü.

Yaşar, 'Yoksa Melih Bey istifa etmeyecek mi?' başlıklı bir yazı kaleme alırken, AK Parti kulislerinde Gökçek'in istifasının cuma gününe kadar bir basın toplantısıyla duyurulacağının konuşulduğunu savundu. Gökçek cephesinde ise istifa yerine görevden alınma beklentisi olduğunu ileri süren Yaşar, şunları aktardı: 

"Kabul edelim ki gelinen aşama ve tartışmaların şekli artık AK Parti'ye zarar veriyor. Kasım başı filan değil hemen bu hafta içinde yaşananlara son nokta konması isteniyor.

Melih Bey, önce 2019 Ocak, sonra da 23 Nisan 2018'e kadar süre istemiş. Ama Cumhurbaşkanı (Recep Tayyip Erdoğan) bu taleplerine hep olumsuz cevap vermiş.

Belediye Meclis üyelerinin Ankara İl Başkanlığına çağrılması ile son nokta konmuştu zaten. TUR uçağında sorulara Cumhurbaşkanından net cevaplar gelmişti: 'Bu işi daha fazla uzatmayın' mesajı hedefe ulaşmıştı.

Satır aralarının okunması veya çözümlenmesi gibi bir durum söz konusu bile değildi. Her şey Cumhurbaşkanı cephesinden bakıldığı zaman çok netti.

En son Melih Bey, AK Parti Ankara İl Başkanı Mustafa Nedim Yamalı ile görüşmüş: 'Cumhurbaşkanımız bana 'istifa et' demedi.. Siz niye Belediye Meclis Üyelerine böyle bir talimat verdiniz' diye sormuş. Melih Gökçek, 'bugün-yarın' derken neredeyse 15 gündür istifa etmedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Melih Gökçek'le yaptığı görüşmenin bir bölümüne İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun katılması da önemli. Bakan Soylu, aynı şekilde geçen hafta cuma günü Balıkesir Belediye Başkanı ile yapılan görüşmede de yer almış."

'Her an istifa gelebilir’

"AK Parti kulislerinde istifanın her an gelebileceği konuşuluyor. Çarşamba, perşembe veya cuma. Melih Bey basın toplantısıyla istifa edecek ve soru almayacak.

Aynı Kadir Topbaş gibi. Yazılı açıklama veya twitterdan da işi bitirebilir diyenler var."

Gökçek cephesinde son durum

"Aldığımız bilgilere göre Melih Bey istifa etmeyecek. 'Etseydi zaten bugüne kadar ederdi' deniyor.  Peki ama ne yapacak?

Çok yakın çevresine söylediklerini kelimesi kelimesine yazalım: 'Zaten istifa edersem de kaybedeceğim.. Dik durursam kaybedersem de onurlu kaybederim.'

'Cumhurbaşkanımız hiçbir görüşmemde benden istifamı da istemedi' diyormuş. Yüz yüze neler konuşuldu bilmiyoruz ama Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları hiçbir soru işareti bırakmadı. Anladığımız kadarıyla Melih Bey görevden alınmayı beklemeye başlamış. Umarız konu bir şekilde tatlıya bağlanarak sonuçlanır."

Kritik iddia: 'Savcı bile bulamaz'

Yeniçağ yazarı Ahmet Takan ise Melih Gökçek'in yakın çevresine, Erdoğan için "bunu onun yanına bırakmam" dediğinin iddia edildiğini köşesine taşıdı. Takan'ın yazısının Gökçek ile ilgili kısmı şöyle:

"Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in giderayak neler yaptığı siyasi kulislerin en çok merak ettiği konuların başında. Gökçek'in yakın çevresine Erdoğan için "bunu onun yanına bırakmam" dediği iddia edilirken, saray danışmanlarının da "Gökçek'in elinde dosya arşivi var ama şu dönemde bir anlamı yok. Suç duyurusunda bulunmak için savcı bile bulamaz. Elinde ne olduğunun bir anlamı yok. Aksi halde sizin otoriteniz sarsılıyor. 17/25 Aralık'ın üstesinden geldiniz bunun da rahatlıkla üstesinden gelirsiniz" diye rapor verdikleri konuşuluyor. Melih Gökçek'in de giderayak Büyükşehir Belediye'de bazı kritik atamalar yaptığı söyleniyor. Dünkü iddialar, sayının 8 olduğu yönündeydi.

Gökçek'e sürpriz destek

Peki, "metal yorgunluğu" tasfiyesinden sadece AKP'li siyasetçiler mi nasiplenecek?.. Saray'daki dedikodulara göre, Gökçek'in yakın dostlarından TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da topun ağzında. Hisarcıklıoğlu, ATO Başkanlığı seçiminde son anda oğul Osman Gökçek aleyhine viraj almasına rağmen sarayın hışmından kurtulamamış... Biliyorsunuz, KHK ile oda başkanlıkları seçimi Nisan 2018'e ertelenmişti. Böylece hem ATO'da Gökçek'in hamlelerinin önü, hem de TOBB seçimlerinde AKP aleyhine gelişen sonuçların önü kesilmişti. Saraydaki iddialara göre, Gökçek'in vedasının ardından hem Rifat Hisarcıklıoğlu'nu hem de bazı Ankaralı iş adamlarını çok sıkıntılı günler bekliyor..."