Gözaltına alınan emekli amiral Atilla Kezek'ten ilk açıklama!

Gözaltına alınan emekli amiral Atilla Kezek'ten ilk açıklama!

Montrö bildirisi nedeniyle gözaltına alınan eski Deniz Kuvvetleri Kurmay Başkanı Atilla Kezek, "Montrö ile ilgili sözler olunca hassasiyetlerimizi ifade etmek istedik, FETÖ ile ilgisi olan bir adam bulsunlar, asarım kendimi" dedi.

Montrö bildirisiyle ilgili başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınan eski Deniz Kuvvetleri Kurmay Başkanı Atilla Kezek, Sözcü'den İsmail Saymaz'a konuştu.  Saymaz'ın bugünkü köşe yazısına taşıdığı açıklamada, Kezek, darbe çağrışımı suçlamalarına ilişkin konuşan Kezek, "Öyle bir şey olabilir mi, ne darbesi. Bunun karşısında ilk biz dururuz, asla. Bu ülke darbelerden çok çekti" ifadesinde bulundu.

 

Kezek'in açıklamaları şu şekilde:


Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca gözaltına alınan eski Deniz Kuvvetleri Kurmay Başkanı Atilla Kezek, önceki gün sorularımı yanıtladı.

– Açıklamayı nasıl hazırladınız?

Amirallerin WhatsApp grubunda değilim. Gönderdiler, “Katılırım” dedim. Bir amiralin sarıkla görüntülerinin çıkması rahatsızlık yarattı. Montrö ile ilgili sözler olunca hassasiyetlerimizi ifade etmek istedik. Montrö, Karadeniz'de gemi sayısını, savaş gemilerinin süresini belirten anlaşmadır. Kanal İstanbul'dan dolayı Montrö ortadan kalkmaz ama bunu gündeme getirebilir. Romanya ve Bulgaristan, ABD'nin üssü haline geldi. Aklına insanın şu geliyor. “Bu amirallere haddini bildirin” mi dedi, Amerika?

– Açıklama neden gece yayınlandı?

Zamanlama yanlış. Milletin eline malzeme vermek oldu.

– Darbe çağrışımı suçlaması yapılıyor?

Darbe çağrışımı olur mu ya! Darbeye karşıyız. İktidarın sandıktan çıkıp gelmesini ve öyle gitmesini savunan kişileriz. Oradaki amiralleri öyle yaftalayıp FETÖ marifetiyle hapse attılar. Çoğu 15 Temmuz'da FETÖ'ye karşı ülkeyi savunmuş insanlar. Öyle bir şey olabilir mi! Ne darbesi! Bunun karşısında ilk biz dururuz! Asla! Bu ülke darbelerden çok çekti.

– FETÖ iddiası var.

Yüzde 90'ı FETÖ'nün hedefindeki adamlar. FETÖ ile ilgisi olan bir adam bulsunlar, asarım kendimi.

İlgili Haberler