Gözyaşlarına boğulan Prof. Dr. Naci Görür 18 il için deprem uyarısı yaptı: "Bu illerin kaderi Maraş ve Hatay gibi olacak"

Prof. Dr. Naci Görür gözyaşlarıyla 18 il için deprem uyarısında bulundu. Görür, "Bu illerin kaderi üzülerek söylüyorum, Maraş ve Hatay gibi olacak." dedi.

Bursa’nın Gemlik ilçesinde meydana gelen 5.1 ve 4.5'lik depremler Türkiye’deki fay hatlarını yeniden gündeme getirirken Prof. Dr. Naci Görür, Youtube'da KAFA TV'ye konuk olarak merak edilenlere dair önemli açıklamalarda bulundu. Hatay ve Kahramanmaraş dışında 16 ilin fay hattı üzerinde kurulu olduğunu hatırlatan Görür, 6 Şubat Kahramanmaraş depremindeki bir anısını anlatarak gözyaşlarına boğuldu.

GÖZYAŞLARI İÇİNDE ANLATTI

Prof. Dr. Görür, bu illerin altından geçen fayların 7 ve üzerinde deprem üretebileceğini vurguladı. Bizzat fay üzerindeki illeri sıralayan Görür, “Bu illerin kaderi üzülerek söylüyorum, Maraş ve Hatay gibi olacak.” dedi.

FAY HATTI ÜZERİNDEKİ İLLER

Görür, fay hattı üzerindeki illerin Eskişehir, Denizli, Muğla, Erzincan, Kayseri, Tokat, Kahramanmaraş, Hatay, Kocaeli, Osmaniye, Bingöl, Konya, Erzurum, Aydın, Balıkesir, Burdur, Manisa, Hakkari olduğunu açıkladı ve bu iller için “Orada tedbir alınmazsa ve büyük deprem olursa zarar anormal derecede fazla olur” ifadelerine yer verdi.

"4-5 SAAT AĞLADIM"

6 Şubat Kahramanmaraş depreminde bir kişinin kendisini görüntülü arayarak yardım istediğini söyleyen Prof. Dr. Naci Görür, o anları anlatırken gözyaşlarını tutamadı. Görür, o anısını şu sözlerle anlattı:

“Gazeteciler çok anormal bir şey olmazsa uygunsuz saatte aramazlar. Telefonum çalarsa Allah korusun ya çocuklarımda bir terslik vardır ya da deprem olmuştur. Telefonum çaldı, uykusuzum; baktım beni görüntülü arıyorlar. Açtım bir kadın gördüm, saç baş nedir anlamadım. Yanında bir de kız çocuğu var. O kadın ‘Hocam bizi kurtar” diyor. yani düşünün o sabah ben mübağlasız 4-5 saat ağladım.’ ”