Hakan Fidan: "İsrail'le ilişkilerimiz hiçbir zaman Filistin'in haklı davası hilafına yürütülmemiştir"

Hakan Fidan: "İsrail'le ilişkilerimiz hiçbir zaman Filistin'in haklı davası hilafına yürütülmemiştir"

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, "İsrail'le 74 yıllık bir geçmişi bulunan ilişkilerimiz hiçbir zaman Filistin'in haklı davası hilafına yürütülmemiştir." dedi.

CHP Şanlıurfa Milletvekili Mahmut Tanal, İsrail ile Türkiye arasındaki ticari ve diplomatik ilişkilerle ilgili soru önergesi verdi ve konuyu da TBMM'ye taşıdı. Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, soru önergesine verdiği yanıtta, İsrail ile ilişkilerin Filistin davasına zarar vermediğini ifade etti. 

CHP'li Tanal, İsrail ile Türkiye arasındaki ilişkilere ilişkin olarak Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı ve Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. 

"İSRAİL'E HERHANGİ BİR YAPTIRIM VAR MIDIR?"

Tanal, şu soruların yanıtını aradı: 

"İsrail devleti ile diplomatik ilişkiler askıya alınacak mıdır? İsrail'in Filistin'e karşı uyguladığı insanlık dışı muamelelere tepki olarak Bakanlığınızca uygulanan yahut uygulanması öngörülen herhangi bir yaptırım var mıdır? Yaptırım uygulanmasına yönelik bir karar alınmamış ise bunun gerekçesi nedir?"

"YOĞUN BİR TEMAS TRAFİĞİ YÜRÜTMEKTEYİZ"

Bakan Fidan, Tanal'ın sorularına şu yanıtı verdi: 

"İsrail'le 74 yıllık bir geçmişi bulunan ilişkilerimiz hiçbir zaman Filistin'in haklı davası hilafına yürütülmemiştir.

İsrail'in Gazze'ye yönelik ayrım gözetmeksizin, barbarca yürüttüğü saldırılar karşısında, uluslararası ilişkilerde diplomatik tepkilerin başında gelen, Büyükelçimizin istişareler için merkeze çağrılması yoluna gidilmiştir. Diğer yandan, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin İsrail'in saldırılarını durdurmada kifayetsiz kaldığı bir ortamda, İsrail üzerinde gerekli baskıyı oluşturmak amacıyla yoğun bir temas trafiği yürütmekteyiz."