Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş'tan deprem açıklaması: "Ankara'da manipülasyonlar yapıldı"

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş'tan deprem açıklaması: "Ankara'da manipülasyonlar yapıldı"

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, İsmail Küçükkaya'nın sorularını yanıtladı. Savaş, "Büyük bir deprem bizi bulacaktı ve buldu. Ankara'da manipülasyonlar yapıldı." dedi.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Kahramanmaraş'ta meydana gelen depremler sonrası yıkıma uğrayan kentteki son durumla ilgili olarak bilgi verdi.

İsmail Küçükkaya'nın sorularını yanıtlayan Savaş, "Siyasi müdahalelerle bizim hareket alanımızı ve insanlara faydalı olabilme şansımızı kaybettirmek için Ankara'da manipülasyonlar yapıldı." dedi.

Savaş şunları söyledi:

"İlk dört gün koordinasyonda problemler oldu, beşinci günden itibaren koordinasyonu sağladık. Şimdi birlikte çalışıyoruz. İlk iki gün kaos oldu, bütün hafta iletişim konusunda problem vardı. İletişim zayıf. Onuncu günde iletişim yok hala. Afet çok geniş yere yayılmış ve yayılan bu afeti gerçekten de hep yerel hem genel ilk aşamada afetle baş edebilmek zor olabilir ama, ilerleyen günlerde birlikte çözebilmemiz lazımdı."

'RESMİ YAZILARA CEVAP VERİLMİYORDU'
Savaş, depremin doğanın bir gerçeği olduğunu vurgulayarak "Büyük bir deprem bizi bulacaktı ve buldu. İktidarla muhalefetin görüşebilmesi lazım, anlaşabilmesi lazım. Her iki tarafın da bu ülkeye hizmet etmek için yarışabilmesi lazım. Biz düşman değiliz, rakibiz" dedi; şöyle devam etti:

"Maalesef son zamanlarda, yazdığımız resmi yazılar da cevap olarak dönmüyordu. Pozitif yazılar da pozitif gelmiyordu. Hatay'da bazı yapı stokları çok kötüydü, bunları sağlamlaştırmak gerekiyordu. Beş yıldır beklediğimiz kentsel dönüşümle ilgili yazılar vardı, ama maalesef 37 hektarlık bir alanımız var, bunlar için cevap alamadık. Başka şeyler de var. Siyasi müdahalelerle bizim hareket alanımızı ve insanlara faydalı olabilme şansımızı kaybettirmek için Ankara'da manipülasyonlar yapıldı, yapılıyordu.

Şu anki iktidar muhalefette olabilir. Muhalefette bizim çektiklerimizi çekerlerse, oradaki insanlara faydalı olamayabilirler. Eğer bu yaptırılmıyorsa o makamı boşuna işgal ediyorsunuz. Şunu içimize sindirmemiz lazım, iktidarın da muhalefetin de herkesin bu ülke için çalıştığını bilmemiz lazım. Devlete de millete de hep birlikte hizmet etmemiz lazım."