Hava yolu şirketleri zor durumda... Hükümetten yardım istiyorlar

Hava yolu şirketleri zor durumda... Hükümetten yardım istiyorlar

Koronavirüsten en çok etkilenen sektörlerin başında havacılık sektörü gelmekte. Sınırların kapatılması ile zor durumda kalan şirketler yardım için hükümetin kapısını çaldığı öğrenildi.

Koronavirüs nedeniyle tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de hava yolu şirketleri zor bir dönem geçirirken, hükümetin sektöre kredi desteğine sıcak baktığı öğrenildi.

Konu hakkında bilgi sahibi sektör kaynaklarına göre söz konusu kredi paketinin toplam büyüklüğü 20 milyar TL olacak. Kaynaklar, sektör temsilcilerinin belirli bir süre ödemesiz olmak üzere en az 48 ay vadeli ve sabit Türk Lirası faizli bir kredi paketi talebinde bulunduğunu, Ulaştırma Bakanlığı’nın konuya sıcak baktığını, ilgili bakanlarla görüşülüp detaylar için en kısa sürede sektörle bir araya gelineceğini belirttiğini vurguladı.

Türkiye Özel Sektör Havacılık İşletmeleri Derneği (TÖSHİD) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Tevfik Nane ve beraberindeki yönetim kurulu üyeleri Ankara'da Ulaştırma ve Altyapı Bakan Adil Karaismailoğlu'yla görüşme sağladı.

Bakan, heyetin sektöre yönelik taleplerini dinlerken, havacılık sektörünün yanında olduklarını ve desteklerinin devam edeceğini ifade etti. Bütün dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 salgınına rağmen her alanda ciddi çalışmalar yaptıklarını, yatırımların alınan tedbirler çerçevesinde devam ettiğini anımsatan Bakan Karaismailoğlu, havacılık sektörünün de yaşanılan süreçten fazla etkilenmemesi için bakanlık olarak tedbirleri aldıklarını ve ellerinden geleni yaptıklarınıvurguladı.


TÖSHİD Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Tevfik Nane ise devletin her zaman yanlarında olduğunu kaydederken, “Havacılık sektörü olarak yaşadığımız süreci Sayın Bakanımıza ilettik ve taleplerimizi sunduk. Salgından etkilenen sektörlerin başında geliyoruz. Bu sürede devletimizin desteğini de her zaman yanımızda gördük. Daha önce Sayın Cumhurbaşkanımız ile de görüştük. Cumhurbaşkanımıza ve Sayın Bakanımıza desteklerinden dolayı teşekkür ediyoruz. İnşallah bu sıkıntılı süreci el birliğiyle atlatacağız” ifadesinde bulundu.