HDP Milletvekili Berdan Öztürk'e şok soruşturma!

HDP Milletvekili Berdan Öztürk'e şok soruşturma!

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, HDP Ağrı Milletvekili Berdan Öztürk'e ilişkin "terör örgütü propagandası yapmak" suçundan soruşturma başlattığı açıklandı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ağrı Milletvekili Berdan Öztürk hakkında, "terör örgütü propagandası" suçlamasıyla soruşturma başlattı. Evrensel'de yer alan habere göre, Başsavcılıktan yapılan açıklamada, soruşturmaya gerekçe olarak Öztürk'ün haber sitelerinde yer alan açıklamaları gösterildi.
 
Öztürk, açıklamalarında şöyle dedi:

"DTK olarak nerede olursa olsun haritamız bizim değerimizdir ve biz, her zaman Kürt ve Kürdistan halkının değerlerini koruduk. Korumaya da devam edeceğiz", "Erbil'de basılan hatıra pulunun üzerinde yer alan Kürdistan haritası, tüm Kürtlere aittir. Uzun bir süredir üzerinde yaşadığımız coğrafyanın adının Kürdistan olduğunu ifade ediyoruz.

Bu yeni keşfedilen bir şey değil. Bizler 5 bin yıldır bu coğrafyada yaşıyoruz. Bu çerçevede Papa'nın ziyareti için hazırlanan ve üzerinde Kürdistan haritası olan hatıra pulu, Kürdistan ve Mezopotamya coğrafyasının bir sembolüdür. Bugün Kuzey Kürdistan, Güney Kürdistan, Batı Kürdistan (Rojava) ve Doğu Kürdistan'da düşmanlıkları Kürt halkına yöneliktir. Kürt halkının değerlerine ve üzerinde yaşadığı coğrafyaya düşmanlık besliyorlar." dedi. Başsavcılık ise, Öztürk'ün "3713 sayılı Terörle Mücadele Kanununun 7/2 maddesi kapsamında terör örgütü propagandası yaptığını" savundu.