HDP'den kapatma davasında yeni hamle

HDP'den kapatma davasında yeni hamle

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, HDP'nin kapatılmasına dair davada, kararın seçimden sonra verilmesini talep edeceklerini söyledi.

Habertürk Televizyonu'nda Fatih Altaylı'nın sunduğu "Teke Tek" programına katılan HDP Eş Genel Bakanı Mithat Sancar, partilerine yönelik kapatma davasında kararın seçimden sonra verilmesi için talepte bulunacaklarını açıkladı. Sancar, "Seçim sonrasına bırakılması hukuka ve vicdanlara en uygunu olandır. Biz AYM'den böyle bir talepte bulunacağız" dedi.

HDP'ye yönelik kapatma davasında Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin'in, bugün Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) sözlü olarak mütalaasını verdiğini hatırlatan Sancar, "Usulü aşamaları var. Bu sözlü aşamanın başladığı an oluyor. Bizim avukatlar alınmadı, kapalı yapıldı. Bize savunma için süre verilecek. Savunmadan sonra AYM Başkanı dosyayı raportöre verecek ve AYM genel kurulu üçte iki çoğunlukta karar verecek. Kapatma, kapatmama ve Hazine yardımından kısmen men etme kararı çıkacaktır. Bu kararlar 15 üyeden 10'unun evet demesi gerekiyor" diye konuştu.

'KARARIN SADECE MAHKEME SALONUNDA ALINACAĞINI DÜŞÜNMEK NAİFLİK OLUR'

AYM üyeleriyle ilgili olumsuz ifadeler kullanmayacağını belirten Sancar, "Davanın seyrini belirleyen mahkemenin kendi yönetimidir. Ben mahkeme üyelerine ilişkin hiçbir zaman olumsuz söz kullanmak istemem. Son ana kadar kendilerinin hukuka ve vicdana uygun karar verecek olan inancımı korumak istediğimi belirttim ama Türkiye'de yargının durumu ortada" dedi.

"Sadece mahkeme salonunda karara bağlanacak bir davadan söz etmek naiflik olur" diyen Sancar, "Biz de naif değiliz. İktidarın bu kararların herhangi birinde etkisi olacağı açık. Bu kararlardan hangisinin ne zaman çıkacağı önemlidir. Seçim sürecinin öncesinde çıkması önemlidir. Seçim sonrasına bırakılması hukuka ve vicdanlara en uygunu olandır. Biz AYM'den böyle bir talepte bulunacağız. Bunu da buradan sizin kanalınızdan duyurmak isterim" ifadelerini kullandı.