HDP'li Gergerlioğlu'nun AYM başvurusu hakkında çarpıcı gelişme

HDP'li Gergerlioğlu'nun AYM başvurusu hakkında çarpıcı gelişme

TBMM Başkanı Mustafa Şentop HDP'li Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun dosyası hakkında yorumda bulundu.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop gündeme dair gazetecilerin sorularını cevapladı. Şentop milletvekillerin pul giderleri ile ilgili olarak, ''İletişim giderleri ile ilgili bir ödememiz var. Pulun iletişim halinde kullanılması ile ödenir. Pul satın alınıp kullanılmaz ise Meclis’in ödemesi doğru değil. İletişim giderleri ile ilgili düzenlememiz var.'' açıklamasında bulundu.

Şentop, HDP'li Ömer Faruk Gergerlioğlu hakkında soruya "AYM’de bireysel başvuru yolu hükmü engelleyen bir yol değildi. AYM’nin kararları yatay etki ediyor. Kesin hüküm anayasaya göre belirleyicidir." dedi.

TBMM Başkanı Şentop’un açıklamaları şöyle:

İletişim giderleri ile ilgili bir ödememiz var. Üst limit 57 bin TL civarı. Telefon, posta giderlerini de içine alıyor. Pulun iletişim halinde kullanılması ile ödenir. Pul satın alınıp kullanılmaz ise Meclis’in ödemesi doğru değil. İletişim giderleri ile ilgili düzenlememiz var.


Fezlekeler karma komisyonda. Bazı bireysel başvuru ilgili kararlarda AYM meclise göndermişti. AYM’nin kararlarının nasıl kararlar verebileceği belli. Meclis’e kanun değişikliği konusunda telkinde bulunmak yanlış.


 
AYM’de bireysel başvuru yolu hükmü engelleyen bir yol değildi. AYM’nin kararları yatay etki ediyor. Kesin hüküm anayasaya göre belirleyicidir.

Anayasa'ya göre kesin hüküm bağlayıcıdır ve onun gereği yerine getirilir. Anayasa Mahkemesine bireysel başvurunun sonucunu beklemek söz konusu değil.

SUUDİ ARABİSTAN’DA TÜRK OKULLARININ KAPATILMASI
Mekke ve Medine’deki okullar fiilen kapatıldı şeklinde bir karar var. Resmi açıklama yapılmış değil.