HDP'li Pervin Buldan'dan kritik açıklamalar: "Yeni iddianameye karşı planımızı yaptık"

HDP'li Pervin Buldan'dan kritik açıklamalar: "Yeni iddianameye karşı planımızı yaptık"

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, belediye eş başkanları ile online toplantıda bir araya gelerek gündemdeki konuları ele aldı.

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, belediye eş başkanları ile online toplantıda bir araya gelerek gündemdeki konuları masaya yatırdı.

Milliyet'ten Namık Durukan'ın haberine göre, AYM’nin HDP’nin kapatılması ile ilgili iddianameyi Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na geri göndermesinin önemli bir gelişme olduğunu kaydeden Buldan, “Bu iddianamenin oy birliği ile geri gönderilmesi de HDP’nin haklılığını bir kez daha ortaya koydu” görüşünü dile getirdi.

Pervin Buldan, yeni iddianame olasılığı ve buna karşı yürütülen çalışmalara ilişkin şunları söyledi:

“İadeye ilişkin gerekçeli karar, ne kadar haksız ve hukuksuz bir şekilde hazırlanan bir iddianame olduğunu bizlere gösterdi. Kadın Meclisi, Parti Meclisi ve MYK toplantılarımızda, iddianamenin AYM’ye verildiği günden bugüne partimizi korumak, asla pes etmemek gibi bir hedefi önümüze koyduk ve haklı çıktık. HDP olarak tüm hazırlıklarımıza, kapatmayı gündemde tutarak değil ama bunun A, B, C planlarımızı yaparak devam ediyoruz. Çok güçlü bir Hukuk Komisyonu oluşturuyoruz. Biz kendi elimizle kapatmayız, sonucu ne olursa olsun, eğer kapatacaksa onlar kapatsın.”

Mithat Sancar da davaya karşı güçlü bir hazırlık yaptıklarını ifade ederek, “Hem siyasi hem de hukuki yollarla bu saldırıyı ve hamleyi boşa çıkarmak için her türlü çalışmayı yürütüyoruz” dedi.