Hem depreme hem de fırtınaya dayanıklı... 1 milyon TL olan bu evler 7 günde üretiliyor!

Hem depreme hem de fırtınaya dayanıklı... 1 milyon TL olan bu evler 7 günde üretiliyor!

Japonya'da üretilen köpük evler depreme ve fırtınaya dayanıklılığıyla biliniyor...

Japonya'da üretilen köpük evler depreme ve fırtınaya dayanıklılığıyla biliniyor...

japonya-kopuk-ev-2.jpg

Kahramanmaraş merkez üslü 2 büyük deprem Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Elazığ, Malatya ve Hatay'da büyük yıkıma neden oldu...

Türkiye'yi yıkan deprem felaketi sonrası başta Kahramanmaraş, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Elazığ, Malatya ve Hatay olmak üzere hemen hemen bütün vatandaşlar güvenli bir ev bulabilmek, depreme dayanıklı konut bulabilmek için araştırmalar yapmaya başladı.

Depremler nedeniyle evlerini kaybeden yüz binlerce depremzedenin nerede konaklayacağı, kış şartlarında hem sıcak hem de güvenli barınakların nasıl hızlıca bulunabileceği tartışılırken Japonya'da yapılan köpük evler hem internette arama rekoru kırdı hem de merak uyandırdı.

Uzmanlar şimdi de İstanbul için uyarılar yaparken, vatandaş sağlam ev arayışına girdi. Bir yandan da depremzedeler için hem hızlı hem de güvenli evler aranıyor. Bu süreçte Japonya'da yapılan köpük evler gündeme geldi.

Japon Dome House firması tarafından üretilen köpük evler 4. nesil yapı malzemesi olarak bilinen genleşmiş polistiren ile imal ediyor. Japonya'da meydana gelen büyük depremden sonra ülkede popüler hale gelen ve kısa süre içerisinde sipariş patlaması aldı. Kullanılan polistiren malzemesi yüksek yalıtkan özelliği sayesinde inşa edilen evlerin sıcak olmasını sağlıyor.

4. nesil yapı malzemesi olan Polistiren kullanılmasının büyük avantajları var. Başta kubbe biçimindeki mimariyle imal edilen köpük evler, tasarımı sayesinde ısının ev içerisinde genleşmesini ve köşe olmadığı için ısının sıkışması yerine ev içerisinde sıcak havanın rahatça dolaşması sağlanmış.  Polistiren malzeme ise evin dayanıklılığını artırıyor.

Polistiren malzeme sayesinde üretilen evlerde hiçbir şekilde demir kullanılmadığı için paslanma söz konusu olmuyor. Polistiren malzeme zamanla çürüme yapmıyor. Polistiren malzeme ile üretilen köpük evler bu sayede 300 yıla kadar herhangi bir sorun çıkarmadan kullanılabiliyor.

Özel tasarım mimarisi sayesinde köpük evlerin fırtınaya bile rahatlıkla dayanabileceği söyleniyor. Yapılan testlerle de sağlamlığı kanıtlanan kubbe şeklindeki mimari tasarım sayesinde Polistiren malzeme ile üretilen köpük evler şiddetli rüzgarın dağılmasını sağlıyor. Bu sayede dışarıdaki zorlu hava şartları eve herhangi bir zarar veremiyor.

japonya-kopuk-ev-1.png

Japonya'da talep patlaması gören köpük evlerin üretimi sırasında hiçbir ağaca ihtiyaç duyulmuyor. Karbon ve hidrojenden oluşan kalıplarla üretilen bu evler resmen çevre dostu. Özellikle çevreye duyarlı kişiler tarafından beğenilen köpük evlerin dayanıklılık süresi de oldukça ilgi çekici. Polistiren malzeme kullanılan köpük evler 300 yıla kadar herhangi bir sorun yaşamadan kullanılabiliyor.

Köpük evlerin en önemli özelliği ise sabit bir şekle sahip değil. Bu evlere sahip olmak isteyenlerin taleplerine göre köpük evlerin şekli değişebiliyor. Büyüklüğü talebe göre değişebilen köpük evler sadece konut olarak değil, ofis, hayvan bakım merkezi, sağlık merkezleri olarak da tercih edilebiliyor.

Köpük evlere sahip olmak isteyenlerin kafasında oluşan en önemli iki soru var...

japon-ev-4.png

KÖPÜK EV MALİYETİ NE KADAR VE KÖPÜK EVLER NE KADAR ZAMANDA YAPILIYOR?

Evin inşasında kullanılan Polistiren malzemelerin en ağır olanı 80 kilogram. Bu sayede birkaç kişinin birlikte çalışmasıyla köpük evler en fazla 7 günde tamamlanıyor. Depreme de fırtınaya da dayanıklı olan köpük evin maliyeti ise 70 bin ila 75 bin dolar (yaklaşık 1 milyon 400 bin lira) arasında.