Herkesin aklında aynı soru: "Koronavirüs bitmeden dişçiye gidilir mi?"

Herkesin aklında aynı soru: "Koronavirüs bitmeden dişçiye gidilir mi?"

Diş hekimlerini acil durumlar dışında çok az ziyaret eder olduk. Pandemiden önce böyle olan durum, pandemide de diş hekimlerinin kapısını daha az çalmamıza sebep oldu.

Koronavirüsün hayatımıza yansıyan etkilerinden biri de diş hekimi ziyaretlerinin sayısında yaşanan kritik düşüş oldu. Dünya genelinde de gözlenen bu dikkate değer düşüş sonunda İngiltere’de Mart ayından bu yana geçen yıla nazaran 19 milyon daha az diş hekimi ziyareti gerçekleştiği tespit edildi.

Türkiye genelinde maalesef periyodik ağız ve diş sağlığı kontrolleri bir alışkanlık haline gelemezken, ekseriyetle acil durumlarda, apselerde, dayanılmaz sancıların sabahında kapılarını çaldığımız diş hekimlerine pandemi döneminde daha az gitmeye başladık.

Covid öncesi süreçte de muayene ve işlem esnasında maske, sperlik, eldiven ve gözlük takan diş hekimleri bu konuda antrenmanlı. Türk Dişhekimleri Birliği (TDB) Genel Başkanı Prof. Dr. Atilla Stephan Ataç, Sözcü.com.tr’ye yaptığı açıklamada “Hasta bakımı konusunda bizim kişisel koruyucu ekipmanlar ve enfeksiyon hastalıklarının kişiye bulaşmasını önleme konusunda aldıkları eğitimde biz diş hekimlerinin en eğitimli hekim gruplarından biri olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu diş hekimliğinin standardıdır ki zaten biz normalde de hastalarımıza bakarken gözlük, siperlik ve maske takıyoruz. Yani Covid, bazı müdahalelerdeki ufak tefek değişimler dışında çalışma sistemimizi çok da etkilemedi” ifadelerini kullandı.


Türk Dişhekimleri Birliği Genel Başkanı Prof. Dr. Atilla Stephan Ataç: “Başlangıç aşamasında dişi koruyucu, hastalığı durdurucu bir önlem ile dişi tedavi edebilecekken Covid-19 korkusu, yaygın diş hekimi korkusu, maddi nedenler ve umursamama nedeniyle tedavi geciktikçe, basit bir müdahale ile önlenebilecek olay giderek büyüyebiliyor.”


Sorularımızı yanıtlayan bir diğer isim olan Dt. Öykü Göksel ise rutin galoş ve maske temini, ateş ölçümü, el dezenfeksiyonu temini, başlık örtüsünün her hasta sonrası değiştirilmesi, randevu aralarının geniş tutulması gibi önlemlerin standart olduğunu belirtti.

Dt. Göksel, ayrıca “Kişisel koruyucu ekipman ile çalışan hekim ve personel, hem kendini korumak hem de çapraz enfeksiyon oluşturmamak için her hasta sonrasında maske, siper ve tek kullanımlık önlüğünü değiştirir. Hasta tedavi odasını terk ettikten sonra yüzey temizliğine ek olarak sisleme cihazı olarak bilinen ilaçlama aletleri ile havada asılı kalabilmiş olan partiküllerin de dezenfeksiyonu sağlanır. Covid-19 diş hekimleri için bilinen ilk riskli hastalık değil” dedi ve ekledi:

“Kanla, vücut sıvılarıyla ve hava ile bulaşan diğer hastalıklar nedeniyle de diş hekimleri salgın öncesi dönemden itibaren tüm bu riskler ile karşı karşıya kalmış ve yukarıda saydığım tüm önlemleri evvelden beri almıştır. Bu dönemde diş tedavilerinin yaptırılması ile ilgili herhangi bir risk ya da engel yoktur. Diş tedavilerini aksatmak daha büyük sorunlara sebep olabilir.”


Dt. Öykü Göksel: “Ağız diş sağlığı hastanelerinde görevli hekim arkadaşlarımızın filyasyon ekiplerinde yer alması ve dolayısıyla devlet hastanelerinde diş tedavilerine kısıtlama uygulanması ile birlikte özel kliniklerin hasta yükü de artmış oldu. Bu dönemde hasta sayımızdan çok uygulanan tedavilerin yoğunluğu değişti diyebiliriz. Estetik beklentiler ile yapılan işlemlerde azalma olurken, tedavi ve koruyucu amaçlı işlemlerin sayısı arttı.”


Bunun yanı sıra Covid-19 sürecinde bazı uygulamaların riskli görülmesi nedeniyle randevularda azalma yaşanırken 21 Mart’ta TDB’nin resmi internet sitesinde “Covid-19 salgını nedeniyle kliniklerde uyulması gereken dental işlemler prosedürü” başlıklı bir yönerge yayınlandı. Prof. Dr. Ataç, diş hekimi ziyaretlerinin azalmasında halkın talebinin düşmesinin yanında kamuda diş hekimlerinin filyasyona gönderilmesinin de etkili olduğunun altını çizdi ve şöyle dedi:

“Kamuda neredeyse kadrolu çalışanların yüzde 70’i, 80’i filyasyona çıkarıldı. Onun yansıması ise şöyle oldu: Bir ağız ve diş sağlığı merkezinde normalde 1700-1800 randevu verilirken randevular 200’e, 300’e düşmeye başladı.”