'Hızla eriyen Cumhur İttifakı'nı korku dağları sarmış'

'Hızla eriyen Cumhur İttifakı'nı korku dağları sarmış'

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı seçimi için ilk turda gereken yüzde 50 artı bir oyun yüzde 40’a çekilmesi sinyali vermesi tartışmalara neden oldu.  Muhalefet partileri, Erdoğan’ın bu hamlesinin ‘malumun ilanı’ olduğuna dikkat çekti.

AKP'li eski Bakan Faruk Çelik, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde ilk turda Cumhurbaşkanı seçilebilmek için gereken yüzde 50 artı bir oyun yüzde 40'a indirilmesi önerisinde bulundu. Muhalefet, bu öneriyi halkın AKP'ye olan desteğinin azalmasının itirafı olarak değerlendirdi.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Yüzde 50 artı bir oy aldınız mı bu iş bitmiştir” dediği Cumhurbaşkanlığı seçimi için alınması gereken oy oranı ile ilgili konuşan Çelik, “İlk turda yüzde 40 ve üzeri oy alan seçilsin. Yüzde 50+1 formülü Türkiye'yi yorar" dedi.

BirGün gazetesinden Hüseyin Şimşek'e değerlendirmelerde bulunan parti yöneticileri, bu önerinin AKP’nin azalan oy oranları ile doğrudan ilgisi bulunduğunu kaydetti.

Çelik’in açıklamalarının AKP’nin içinde bulunduğu durumu gözler önüne serdiğini ifade eden CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, “Faruk Çelik, yüzde 50 oy oranının ülkeyi yorduğunu iddia ediyor ancak Türkiye’yi asıl yoran, temel sorunlarını ağırlaştıran mevcut sistemdir. Türkiye, 16 Nisan 2017 referandumunda sistem değişikliği yapmadı. Tek adam rejimine geçti. Türkiye’nin en temel sorunu budur” dedi.

İKBALLERİNİ DÜŞÜNÜYORLAR
Ülkenin mevcut sistemle yönetilemediğini, değişikliğin oy oranında değil sistemde yapılması gerektiğini vurgulayan Erkek, şu ifadeleri kullandı:

“AKP’nin amacı, demokratik bir sistem inşa etmek, sağlıklı Anayasa değil. Amacı, nasıl yeniden seçilecekleri ve iktidarda kalacaklarıdır. Kendi siyasetleri ve şahsi ikballerini düşünüyorlar. Ortaya çıkan net bir durum var. Cumhur İttifakı’nın artık yüzde 50 artı bir oyu yakalayabilmesi mümkün değil. Hızla eriyen bir ittifak halini aldılar. 'Hatalarımızı nasıl düzeltiriz'i düşünmeleri gerekiyor. Korku dağları sarmış. İktidara yürüyoruz, bunu görüyorlar ve oy oranları ile bu şekilde oynamak istiyorlar.”

MALUMUN İLAMI
İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı Salim Ensarioğlu da AKP’li Çelik’in açıklamalarına tepki gösterdi. AKP’yi “devlet yönetme ciddiyetine” davet eden Ensarioğlu, “Hiçbir siyasi oluşum, kendi gücüne göre sistemle oynayamaz. Sistemi, devletin işleyişine ve milletin ihtiyaçlarına göre ayarlamalısınız. Dünyanın bütün gelişmiş ülkeleri bu yolu izliyor ancak AKP her zamanki gibi tam tersini yapıyor. Oy oranlarında istenen değişiklik, malumun ilamı olmuştur. AKP’nin ve MHP’nin oy oranı bu şekilde ortaya çıkmıştır” dedi.