IBAN'dan para gönderenler yandı!

IBAN'dan para gönderenler yandı!

IBAN üzerinden ödeme yapanlar için harekete geçildi. Binlerce işletme SGK’ya bildirildi.

Ödemelerini IBAN üzerinden yapanlar tek tek tespit edilmeye başlandı. IBAN ve KDV oranlarında usulsüzlükler SGK'ya bildirildi.

66262f02247ec8f1748850d9.webp

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Kurban Bayramı öncesinde alışverişin yoğunlaştığı sektörleri mercek altına aldı. Yapılan denetimler neticesinde usulsüzlükler tek tek tespit edilerek SGK'ya bildirildi.

BAYRAM ÖNCESİ USULSÜZLÜKLER TESPİT EDİLDİ

Bakanlık ekipleri, yurt genelinde tatlıcı, şekerci, konfeksiyon gibi ekonomik faaliyetlerin yoğunlaştığı sektörlerdeki mükelleflere yönelik bayram denetimleri yaptı. Denetimler kapsamında Gaziantep'teki baklavacılarda da hasılat tespiti gerçekleştirildi.

2341454-620x349.jpg

Bayram öncesi dönemde 8 bin 227 mükellef denetime tabi tutuldu. Denetimlerde kayıt dışı hasılat tespitinde bulunuldu ve söz konusu mükellefler incelemeye sevk edildi. Denetimlerde ekipler, 195 mükellefin hatalı KDV oranı uyguladığını, 357 mükellefin ödeme kaydedici cihaz ve satış yazılım programları arasında entegrasyonun bulunmadığını belirledi.

İncelemelerde 13 mükellefin işletmeye ait olmayan POS cihazı kullandığı, 298 mükellefin IBAN yoluyla tahsilat gerçekleştirdiği, 50 mükellefin kayıt dışı faaliyette bulunduğu ve kayıt dışı 18 işçi çalıştırıldığı tespit edildi. Anılan işletmeler, gerekli işlemlerin yapılması için Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirildi.