İBB oraya Kadir Topbaş'ın adını verdi

İBB oraya Kadir Topbaş'ın adını verdi

3 dönem boyunca İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanlığı yapan 2017’de istifa eden ve geçtiğimiz şubat ayında hayatını kaybeden Kadir Topbaş’ın ismi, İBB Meclisi’nde oybirliği ile Yenikapı Meydanı ve Avrasya Gösteri Merkezi’ne verildiği görüldü.

İBB Meclisi'nin Mart ayı oturumlarının ilk bileşiminde 13 Şubat'ta hayatını kaybeden eski İBB Başkanı Kadir Topbaş'ın adını yaşatmak için ortak bir teklif gündeme sunuldu. AKP'nin önerisi ve CHP, MHP, İYİ Parti gruplarının imzası ile verilen ortak teklifte, eski İBB Başkanı Kadir Topbaş'ın adının Yenikapı Meydanı'na ve pandemi döneminde meclis oturumlarının da gerçekleştirildiği  Avrasya Gösteri Merkezi'ne verilmesi talep edildi.

AKP Grup Başkanvekili Tevfik Göksu, “Kadir Topbaş gibi İstanbul’a büyük hizmetleri geçmiş, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapmış birisine bu meclisin çok büyük vefa göstererek, onun adını nesillerden nesillere aktaracak bir vefa hareketi yapması gerektiğini düşünüyorum.


 
Bütün siyasi partilere Ak Parti olarak bir teklifte bulunduk. Adını kıyamete kadar yaşatacak bir vefa örneği gösterelim, bu teklifimizi bütün siyasi partiler kabul ettiler. Ben huzurlarınızda bütün siyasi partilerimize ve yöneticilerine canı gönülden teşekkür ediyorum” dedi.

Teklif oybirliği ile kabul edilerek Topbaş döneminde yapılan Yenikapı Meydanı'nın adı Dr. Mimar Kadir Topbaş Meydanı, Avrasya Gösteri Merkezi'nin adı da Dr. Mimar Kadir Topbaş Gösteri Merkezi oldu.