İHD'den Kavala açıklaması: Siyasi bir operasyon yapılmaktadır

İHD'den Kavala açıklaması: Siyasi bir operasyon yapılmaktadır

Sivil toplum çalışmalarıyla bilinen işadamı Osman Kavala'nın Atatürk Havalimanı'nda gözaltına alınması olayıyla ilgili İnsan Hakları Derneği bir açıklama yaptı.

İnternet sitesinden yapılan açıklamada gözaltı işleminin siyasi bir operasyon olduğu belirtilirken, "Osman Kavala’nın bir an önce serbest bırakılmasını talep ediyoruz" ifadesi yer aldı.Anadolu Kültür Yönetim Kurulu Başkanı ve iş insanı Osman Kavala'nın gözaltına alınması olayıyla ilgili  "Yapılan haber ve yorumlardan anlaşılmaktadır ki adli süreç kullanılarak siyasi bir operasyon yapılmaktadır" değerlendirmesi yapılan İnsan Hakları Derneği'nin ilgili açıklamasının devamı şekilde:

"İnsan hakları aktivistleri üzerindeki baskı politikası devam ettirilmektedir"

"İnsan hakları aktivisti ve barış savunucusu iş insanı Osman Kavala İstanbul’da 19 Ekim 2017 günü gözaltına alınmıştır. Gözaltına alındıktan sonra kendisini ziyaret eden eşi Ayşe Buğra’nın yaptığı açıklamada, soruşturmanın gizli olduğunu, somut bir sebep belirtilmediğini ve büyük bir hata yapıldığını ifade etmiştir.Osman Kavala gözaltına alındıktan hemen sonra soruşturmanın gizli olmasına rağmen yandaş diye tabir edilen ve kendisini hükümet yanlısı medya olarak sunan çeşitli basın yayın kuruluşlarında servis edilen haberlerin devreye konduğunu görüyoruz. Bu durum Osman Kavala’nın da tıpkı İstanbul Büyükada da gözaltına alınıp tutuklanan insan hakları aktivistleri gibi büyük bir mağduriyetle karşılaştığını göstermektedir. Yapılan haber ve yorumlardan anlaşılmaktadır ki adli süreç kullanılarak siyasi bir operasyon yapılmakta, insan hakları aktivistleri üzerindeki baskı politikası Osman Kavala üzerinden devam ettirilmektedir. Osman Kavala’nın bir an önce serbest bırakılmasını talep ediyoruz."