İhtiyaç, taşıt ve konut kredisi faiz oranları değişti! Kredi notu nasıl yükseltilir?

İhtiyaç, taşıt ve konut kredisi faiz oranları değişti! Kredi notu nasıl yükseltilir?

Bankalar yeni yıl öncesi ihtiyaç, taşıt ve konut kredisini kapsayacak değişikliklere gidiyor. Bu bağlamda faiz oranları da değişiyor. Kredi notu düşük olanlar ise kredi imkanından yararlanamıyor. Peki kredi notunu yükseltmek için neler yapılmalı?

Milyonlarca vatandaş nakit sıkıntısı yaşadığı için kredilere başvuruyor. Ancak bankalar kredi vermek için müşterilerine kredi puanlarına göre değerlendirme yapıyor ve buna göre kredi veriyor.

bc8ppft0mzfrytgs-638218197006537493.jpg

İhtiyaç, taşıt ve konut kredilerinde ise faiz oranları değişti. Kredi notu düşük olanlar bankalardan kredi kullanamıyor. Bankalara kredi için başvuru yapmak isteyenlerin aklındaki sorular ise, 'Bana kredi çıkar mı? oluyor. Bankalar neye göre kredi veriyor. Kredi limitleri nasıl belirleniyor?' oluyor.

kredi-notu.jpg

DÜŞÜK KREDİ NOTUNUZ VARSA KREDİ ALAMIYORSUNUZ

Bankalar kredi kullanacak müşterinin krediyi sorunsuz, eksiksiz, zamanında geri ödemesini bekliyor. Bunun için de aylık gelirini belgeleyebilen kişiler kredi kullanabiliyor. Ancak sadece gelirini belgelemek kredi çıkmasını garanti altına almak anlamına gelmiyor. Banklar kredi kullanacak kişinin kredi notuna bakarak limit belirliyor. Düşük kredi notu olanlar ise sabit geliri olsa bile kredi kullanamayabiliyor.

kredi-notumu-nasil-yukseltebilirim-banka-kredi-notu-yukseltme.png

KREDİ NOTU BELİRLENİRKEN NELERE DİKKAT EDİLİYOR?

Kredi notu belirlenirken en önemli etkenlerden biri müşterinin bankalar ile olan ilişkisi. Kredi kartı ödemesini düzenli bir şekilde yapıyor mu? Varsa kredi ödemelerinde aksaklık oluyor mu? Bunlar kredi notu üzerinde son derece etkili. Öte yandan bir kişinin kredi kartı olmaması ya da banka borcu bulunmaması da yani banka ile bir ilişki kurulmaması da kredi notunun düşük olmasına neden olabiliyor.

650x344-1635748236786.jpg

KREDİ NOTU NASIL YÜKSELTİLİR?

Peki kredi notu nasıl yükseltilir? Öncelikle mevcut banka borçları var ise düzenli ödenmesi gerekiyor. Takibe düşen borçlar varsa bir an önce kapatılması gerekiyor. Eğer henüz kredi  ya da kredi kartı kullanılmamışsa öncelikle düşük limitlerle bir başvuru yapılmalı ve ödemeler aksatmadan yapılmalıdır. Kredi notu değişiklikleri ortalama 3 ay içerisinde görülüyor.

12476969-728xauto.webp

KREDİ NOTU DÜŞÜK OLANLARIN İMDADINA NAKİT AVANS YETİŞİYOR

Nakit ihtiyacı olan kredi notu düşük olanlar kredi kartlarının avans özelliğini kullanarak nakit ihtiyaçlarını karşılayabiliyor. Özellikle düşük miktarlar için kredi kartının avans özelliği daha avantajlı olabiliyor. Ancak kredi kartından avans çekecek olanların dikkat etmesi gereken iki önemli kısım var. İlk olarak kredi kartı taksitli avans işlemleri en fazla 12 ay taksit yapılabiliyor. Yani kredilerde olduğu gibi 36 aya varan bir vade seçeneği söz konusu değil. Diğer önemli husus ise nakit avans kullanıldığında kredi kartı limiti kullanılmış oluyor. 50 bin liralık kredi kartı limitinden 30 bin lira taksitli avans kullanıldığında, kredi kartının 20 bin liralık limiti kalmış oluyor.

BANKALARIN KREDİ FAİZ ORANLARI BELLİ OLDU

Kredi notu yüksek olan ve kredi kullanmak isteyenler ise bankaların faiz oranlarını merak ediyor. Güncel faiz oranları değişti. Bankalar yeni kredi faiz oranlarını açıkladı.

1585131131940-ziraat.jpg

ZİRAAT BANKASI FAİZ ORANLARI 

Tüketici kredisi: 4,14

Taşıt kredisi: 4,05

Konut kredisi: 3,89

halkbank-depophotos-1593668.jpg

HALKBANK FAİZ ORANLARI 

İhtiyaç kredisi: 4,19

Taşıt kredisi: 4,09-4,15

Konut kredisi: 3,90

is-bankasi-tpmy-cover.jpg

İŞ BANKASI FAİZ ORANLARI 

İhtiyaç kredisi: 3,70'den başlıyor

Taşıt kredisi: 3,85

Konut kredisi: 2,87

vakifbank-3-ay-icin-3-milyar-tl-net-kar-acikladi-1013650-5.jpg

VAKIFBANK FAİZ ORANLARI 

Konut kredisi: 3,59'dan başlıyor

İhtiyaç kredisi: 3,89'dan başlıyor

Taşıt kredisi: 4,00