İlber Ortaylı, inşaat şirketlerine çağrı yaptı: "Millete olan borcunuzu ödeme zamanı"

Ünlü tarihçi-yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı, Kahramanmaraş'ta meydana gelen büyük depremin ardından inşaat şirketlerine yardım çağrısında bulundu.

Tarihçi ve yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı, Türkiye'yi yasa boğan depremin ardından sosyal medya hesabından inşaat şirketlerine yardım çağrısı yaptı.

"MİLLETE OLAN BORCUNUZU ÖDEME ZAMANI"

Ortaylı paylaşımına şu notu düştü: "Millete olan borcunuzu ödeme zamanı. Başta inşaat şirketleri olmak üzere tekstil firmaları, ilaç firmaları, büyük marketler, jeneratör firmaları, gıda ve içecek şirketleri acilen tüm imkanlarıyla seferber olmalı. Gün bugün." 

"KIYMETLİ ELEMANLARINI MAKİNE VE TEKNİK ARAÇLARINI BÖLGEYE SEVK ETMELİLER"

Ortaylı şunları kaydetti:

"Hiç şüphesiz ki kendilerinden en çok vazife beklenen büyük inşaat şirketleridir. Türkiye inşaat sektörünün kalkınması için çok gayret etti. Bütün zenginliğimiz en çok orada toplanıyor. Şimdi herkesin millete olan borcunu ödemesi gerekiyor. Bazı şirketlerimiz faaliyete geçtiler ama bizce sayıları az bütün imkanlarıyla icabında yurdun başka yerlerindeki inşaat faaliyetlerin tatil ederek kıymetli elemanlarını makine ve diğer teknik araçlarını bu bölgeye sevk etmeliler. Herhalde onlar yardım gruplarının, sivil teşkilatların veya yabancı şirketlerden ve kurtarma ekiplerinden daha fazla coğrafyayı ve memleketi tanıyorlar. Ulaşma şartları daha fazla olmalı. Bunun için ilk olarak oradan destek bekliyoruz. Hepinizin Allah yardımcısı olsun."