İlhan Cihaner, 'Gizli Tanık Efe' itiraflarını değerlendirdi: Geçmiştekinin aynısı...

İlhan Cihaner, 'Gizli Tanık Efe' itiraflarını değerlendirdi: Geçmiştekinin aynısı...

RS FM'de yayınlanan Yavuz Oğhan'dan Bidebunudinle programına konuk olan CHP İstanbul Milletvekili İlhan Cihaner, kendisini de mağdur eden 'Gizli Tanık Efe' olarak bilinen eski savcı Bayram Bozkurt'un yeni 'itiraf'larını değerlendirdi. Cihaner, "Geçmişteki pratiğinin aynısını yapıyor" dedi.

Erzincan'da dönemin başsavcısı İlhan Cihaner ve 3. Ordu Komutanı Saldıray Berk'in de aralarında bulunduğu sanıklar hakkında açılan ve daha sonra kumpas olduğu ortaya çıkan Erzincan Ergenekonu olarak adlandırılan davada 'Gizli Tanık Efe' olarak bilinen eski savcı Bayram Bozkurt, itirafçı oldu.

15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminin ardından FETÖ üyeliği suçlamasıyla tutuklanan Bozkurt, itiraflarında hedeflerinin Saldıray Berk olduğunu ileri sürdü. İfadesinde "Kod adım Efe idi. Böylece, Cihaner, Çiçek, Berk ve Gençoğlu bir soruşturma kapsamına alındılar. Böylece cemaatin Saldıray Berk'in yükselmesini önleme projesi gerçekleşmiş oldu. Bu soruşturmada amaç Cihaner değil, Saldıray Berk'in yükselmesini önlemekti" diyen eski savcı, "Bu operasyon ve devamında gelen Balyoz, Ergenekon gibi davalarla TSK'nın komuta kademesi cemaatin istediği gibi şekillenmiştir" ifadelerini kullandı.
RS FM'de yayınlanan Yavuz Oğhan'dan Bidebunudinle programına konuk olan Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı görevini yürütürken Fethullah Gülen Cemaati'ne yönelik başlattığı soruşturmanın ardından 'Gizli Tanık Efe'nin ifadesiyle tutuklanan CHP Milletvekili Cihaner, eski savcı Bayram Bozkurt'un itiraflarını değerlendirdi.

Bayram Bozkurt'un itiraflarının bir değeri olmadığını belirten Cihaner, "Gizli Tanık Efe, geçmişteki pratiğinin aynısını yapıyor" dedi. Cihaner, "İliç altın madeniyle ilgili aldığı rüşveti, o dönem görevde bulunan siyasilerin yakınlarının parçası olduğu rüşvet olayını, onun aleyhine kullandılar. Benim yürüttüğüm İliç altın madeniyle ilgili bir rüşvet soruşturması vardı. Gizli Tanık Efe'nin ifadesinde geçen Adalet Bakanlığı Genel Müdürü, o dosyayı benim elimden usüle aykırı bir şekilde aldı. Ve konunun üstü örtüldü. Oysa çok sağlam deliller vardı. Aslında, dosyanın dayanacağı politik durumu örtüyor. Şu anda tutuklu olmayan siyasilerle ilgili, kumpasla ilgili detaylı bir şey söylemiyor" diye konuştu.

'SİYASİ HESAPLAŞMAYI HUKUKLA YAPMAK İSTEYECEK HER İKTİDARA…'

Eski savcı Bayram Bozkurt'un şu andaki durumunun gizli tanıklığın kaldırılmasına ilişkin bir fırsat olduğuna da dikkati çeken Cihaner, "Gizli Tanık Efe'nin durumunun gizli tanıklık müessesesinin kaldırılması için bir fırsat olması gerekiyor. Gizli tanıklık ve etkin pişmanlık müessesini ıslah edip düzenlememiz lazım. Yoksa, siyasi hesaplaşmayı hukuk eliyle yürütmek isteyecek yeni gelen her iktidara, koz vermiş oluruz" ifadelerini kullandı.