İmamlar, 8 Mart'ı kutlamayacak

İmamlar, 8 Mart'ı kutlamayacak

Türk Diyanet Vakıf –Sen Genel Başkanı Nuri Ünal, imamların 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nü kutlamayacağını bildirdi.

Türk Diyanet Vakıf- Sen Genel Başkanı Nuri Ünal,  8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'ne ilişkin bir mesaj yayımladı. 

Yayımlanan mesajda imamların 8 Mart'ı kutlamayacağını belirtilirken, dün Samsun'da çocuğunun yanında erkek şiddetine maruz kalan kadın hakkında “Son örneği 8 Mart’a 1 gün kala  yaşanan olay çok vahimdir. Cumartesi günü bir anne evladının gözü önünde şiddete maruz kalıyor. Bu vahşetin cezasız kalmaması en önemli temennimizdir.  Biz de kadına gösterilen şiddete karşı farkındalık oluşturmak adına bu günü kutlamama kararı aldık. Yalnızca kadın üyelerimizden talep ettiğimiz ve bizlere ulaşan mesajları yayınlayarak bu değerli günü anmış olacağız” dedi.

“Cahiliye döneminde kadının insan dışı bir varlık olarak görülmesi, eğitimsiz bırakılması, kız evlatların, evlat olarak görülmemesinden tutun da kadını dünyaya sığdırmayan zihniyet, Dinimiz İslam ile tanıştıktan sonra kadınlar için huzuru ve adaleti tesis etmiştir'' diyen Ünal, ''Günümüzde insan haklarının savunulması için oluşturulan birçok bildiride, hazırlanan yasalarda ise maalesef kadın hakları konusunda çeşitli eksiklikler görülmektedir. Hak ihlallerinin yaşanması, din, dil, ırk, coğrafya gözetmeksizin tüm insanlığı tehdit edecek bir boyuta ulaşan şiddet, en çok kadınlarımızı yaralamaktadır'' ifadelerini kullandı. 

''Kadına karşı şiddet hepimizi üzmektedir''
Türkiye'de kadına yönelik şiddetin arttığını söyleyen Ünal, “Ülkemizde her geçen gün artarak süre gelen kadına karşı uygulanan şiddet hepimizi derinden üzmektedir. Üstelik bunların büyük bir çoğunluğuna Yüce Dinimizin karıştırılması din görevlileri olarak bizleri olumsuz manada etkilemektedir. Halbuki İslam hoşgörü dinidir, kadın ve erkeği insanlığın temel varlıkları olarak tanımlar. Diyanet çalışanları kadın hak ve hürriyetine sahip çıkan ve kadına hayatın her alanında saygı gösteren bir kesimdir. Toplumsal farkındalık için hutbelerde, vaazlarda bunu her daim anlatıyoruz'' diye konuştu.

Ünal ayrıca, “Şiddet insanlık değildir. Hiçbir insan şiddet görmemelidir. Sebebi ne olursa olsun kadın sokak ortasında dövülmez, kötü söz söylenmez, hele ki o kadın sizin aileniz ise bu külliyen yanlıştır.  Son yıllarda medyada gördüğümüz kadarı ile kadına şiddetin sonu cinayetler ile bitmektedir'' ifadelerini kullandı.