İnce: Erdoğan'a izin çıkmazsa ben de gitmem'

İnce: Erdoğan'a izin çıkmazsa ben de gitmem'

Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce, Yunanistan ve Bulgaristan'a giderek, bu ülkelerde yaşayan Türklerle bir araya geldi. İnce, "Hepinizi 24 Haziran'dan sonra Çankaya Köşkü'ne bekliyorum" dedi.

CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Yunanistan ve Bulgaristan ziyaretinin ilk durağı olan Gümülcine'de, Avrupa'da Cumhurbaşkanı Erdoğan'a miting izni verilmemesi durumunda kendisinin de gitmeyeceğini söyledi.

CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Yunanistan'ın Gümülcine kentinde Batı Trakyalı Türklerle bir araya geldi.

Türkiye'nin 24 Haziran'da önemli bir seçime gittiğini belirten İnce, "Allah'ın izni, milletin isteğiyle kazanacağıma inanıyorum Görüntü öyle" dedi.

İnce, Türkiye'nin, Cumhuriyetin kuruluşunun ardından Sadabat ve Balkan paktlarını imzaladığını anımsatarak "İlkemiz yurtta barış, dünyada barış. Türkiye'de barış, bölgede barış, dünyada barış. Zaten Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Cumhuriyeti kurarken dış politikasının temel prensibi oydu. Türkiye kendi içinde barışsın. Türkiye komşularıyla barışsın, bölgesinde barışsın, dünyada barış olsun" diye konuştu.

Yunanistan'ın eski Başbakanı Eleftherios Venizelos'un Atatürk'ü Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterdiğini hatırlatan İnce, "Türkiye'nin ve bölgenin buna yeniden ihtiyacı var. Türkiye'nin kendi içinde barışmaya, ekonomisini büyütmeye ve adil bölüşmeye ihtiyacı var" değerlendirmesinde bulundu.

İnce, ailesinin bir kısmının Drama'dan nüfus mübadelesi sırasında Türkiye'ye göç ettiğini anlatarak şunları kaydetti:

"Sen niye buraya geldin' diyenlere sesleniyorum. Gönül bağımız var. Dertleşmek istedik. Siz başka bir ülkenin vatandaşısınız. Siz vatandaşı olduğunuz ülkeye vergi veriyorsunuz. Oranın kalkınması için uğraşıyorsunuz. Buna hiçbir itirazımız yok. Doğrusu da budur. Sadece kimliklerinizi korumak, savunmak sizin hakkınız. Dünyanın her yerinde böyledir. Türkiye'de de böyledir, Yunanistan'da da böyledir, Almanya'da da Fransa'da da"

‘KONUYU TAKİP EDERİM’

İnce, Yunan basın mensuplarının Edirne'de tutuklu bulunan iki Yunan askerine ilişkin sorularına, "Türkiye bir hukuk devleti olsun diye uğraşıyorum. Türkiye'de yargının bağımsız olması için uğraşıyorum. Konuyu takip ederim. Ayrıntıları bilmiyorum. Ama yargıya talimat verme noktasında olan birisi de değilim." yanıtını verdi.

Yunanlı muhabirin, "iki Yunan askerinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın isteğiyle tutuklanıp tutuklanmadıkları" şeklindeki sorusuna da İnce, "Sanmıyorum. Öyle bir şey olduğuna inanmıyorum. Türkiye ile Yunanistan arasında bu tür problemler var. Türkiye de bazı askerlerinin iadesini istiyor. Yunanistan iade etmiyor. Karşılıklı olarak bunlar yaşanıyor" cevabını verdi.

İnce, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ege Denizi'ndeki 18 adaya ilişkin iddialarının sorulması üzerine, "Bunları konuşacağız. Yunanistan ile Kıbrıs'ta problemlerimiz var, Ege'de problemlerimiz var. Ege'nin iki yakası bir araya gelmeden, iki ülkenin iki yakası bir araya gelmez" dedi.

Batı Trakya Türk Öğretmenler Birliğini de ziyaret eden İnce, azınlık mensubu Türk öğretmenlerle sohbet etti.

‘İKİMİZE DE İZİN VERİLECEK’

İnce, Avrupa Birliği üyesi ülkelerin büyükelçileriyle yaptığı toplantıda, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Almanya'da miting yapmasına izin verilmeyip, kendisine izin verilmesi durumunda ne yapacağının sorulduğunu anlatarak "'Hayır gitmem' dedim. 'İkimize de izin verilecek. Yoksa gitmem' dedim" ifadelerini kullandı.

Gümülcine'ye gelme nedeninin aradaki "gönül ve soy bağı" olduğuna işaret eden İnce, "Amacımız ne Yunanistan'ın içişlerine karışmak, ne propaganda yapmak. Buradan Bulgaristan'a gideceğim. Derdimiz barış" şeklinde konuştu.

İnce, bölgede barış çağrısı yaparak "Türkiye de Yunanistan da egemen güçlerin, emperyalistlerin uşağı olmamalı" yorumunda bulundu.

BULGARİSTAN’DA ÇAĞRI: KÖŞK’E BEKLİYORUM

Muharrem İnce, Bulgaristan'da yaptığı konuşmada ise, "Hepinizi 24 Haziran'dan sonra Çankaya Köşkü'ne bekliyorum" dedi.

İnce, "Kimliğinizi asla unutmamalısınız. Türk ve Müslümansınız. Sizin parmağınıza diken batsa bizim yüreğimiz yanar. Amacımız Türkiye'deki sıcak siyasetin içine çekmek değil. Türkiye'de her şeyi böldüler. Siz sakın bölünmeyin. Türkiye'de gönülleri, şehitleri bile böldüler. Birlikte başarabiliriz. Bölünmeye izin vermeyin. Hepinizi 24 Haziran'dan sonra Çankaya Köşkü'ne bekliyorum"

KIRCAALİ’DE İFTAR

CHP Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Bulgaristan'ın Kırcaali’de katıldığı iftar programında da konuştu. İnce, "Amacımız sizleri Türkiye'deki sıcak siyasete çekmek değil. Sizlerle dertleşmek hasret gidermek" dedi.

Muharrem İnce’nin konuşmasından satırbaşları şöyle;

“İnsanların yeniden birbirini kucaklamasını istiyoruz. Onun için bana en büyük projen ne dediklerinde ‘En büyük projem huzur diyorum huzur’ topluma milletime huzur gelecek.”

“Laikler- anti laikler yok böyle bir tartışma, Kürtler – Türkler yok böyle bir tartışma, sağcılar – solcular yok böyle bir tartışma, aleviler – sünniler kapat böyle bir tartışmayı dedik. Bu barış sadece 81 milyonla barış değil dünyada barış.”

“Allah’ın izni, milletimin desteğiyle bunu gerçekleştireceğiz. Bu değişim rüzgarını her yerde görüyorum Kırcaali’de de gördüm bunu. Önce barış kucaklaşma. Farkındaysanız 4 Mayıs günü parti rozetini çıkardım. 81 milyonun Cumhurbaşkanı olacağım dedim.”