İngiltere ve Hollanda, İstanbul Başkonsolosluklarını kapattı! Peş peşe "terör saldırısı" uyarıları geldi

İngiltere ve Hollanda, İstanbul Başkonsolosluklarını kapattı! Peş peşe "terör saldırısı" uyarıları geldi

Hollanda ve İngiltere'nin başkonsoloslukları, "Olası protesto gösterileri ve Batılılara yönelik tehdit" iddiasıyla ziyarete kapatıldı.

Hollanda, İstanbul Beyoğlu'ndaki konsolosluğunun geçici olarak halka kapatıldığını duyurdu. 

Ayrıca İngiltere Dışişleri Bakanlığı da Türkiye ile ilgili seyahat uyarısını güncelledi. Türkiye de ABD ve Avrupa ülkelerine giden Türk vatandaşları için seyahat uyarısında bulundu.

Hollanda’nın İstanbul Başkonsolosluğu tarafından yapılan açıklamada, İstanbul Beyoğlu’nda bulunan başkonsolosluğun 30 Ocak’tan itibaren geçici süreyle kapatılacağı açıklandı.

"GEÇİCİ OLARAK ZİYARETE KAPATILACAKTIR"

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

İstanbul’daki Hollanda Başkonsolosluğu çevresinde olası protestolar ve batılı hedeflere yönelik artan tehdit nedeniyle, İstanbul’daki Hollanda Başkonsolosluğu, 30 Ocak 2023 tarihinden itibaren geçici olarak ziyarete kapatılacaktır.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı da seyahat uyarısını tekrar güncelledi.

İngiliz vatandaşlarının 2022 yılında Türkiye’ye 3 milyon 330 binden fazla ziyaret gerçekleştirdiği ve çoğu ziyaretin sorunsuz geçtiğinin belirtildiği açıklamada, vatandaşlarından artan terör riski nedeniyle dikkatli olmaları ve festival dönemleri de dahil olmak üzere yabancı uyrukluların rağbet ettiği kalabalık yerlerde tetikte olunması gerektiği belirtildi.

TERÖR SALDIRISI UYARISI

Açıklamada saldırıların çoğunun ülkenin güneydoğusu ile Ankara ve İstanbul’da gerçekleştiği belirtildi.

Açıklamada “Batılı ülke vatandaşlarının, özellikle büyük şehirlerde, saldırıların hedefi olma veya saldırılara maruz kalma ihtimali bulunmaktadır. Şu anda İstanbul’da kiliselere, sinagoglara, Büyükelçiliklere/Konsolosluklara ve Batılıların uğrak yeri olan diğer yerlere yönelik terör saldırıları tehdidi artmış durumdadır. İstanbul’daki İngiliz Başkonsolosluğu da şu anda önlem olarak halka açık değildir. Vatandaşlarımızdan dikkatli olmalı ve yerel güvenlik yetkililerinin tavsiyelerine uymalarını, medyada çıkan haberleri takip etmelerini ve güncel uyarıları takip etmelerini önermekteyiz” denildi.

ekran-goruntusu-2023-01-31-185440.png

BATILI TURİSTLER UYARILDI

ABD Büyükelçiliği tarafından yapılan açıklamada, Türkiye’de özellikle İstanbul’da İstiklal, Beyoğlu, Galata olmak üzere batılı turistlerin sıkça ziyaret ettiği yerlerde olası terör saldırısına karşı vatandaşlarını uyarmıştı…