'İptal mümkün değil ama...'

'İptal mümkün değil ama...'

TBMM Anyasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop, bugün Hürriyet Gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi'nin gündeme getirdiği 24 Haziran Seçimleri'nin iptal olabileceğine ilişkin konuştu.

TBMM Anyasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop NTV canlı yayına katıldı. Anayasa Mahkemesi'nin 24 Haziran Seçimleri'nin iptal edebileceğine ilişkin, "AYM'nin seçimlerin iptaline neden olacak bir kararı olmaz" dedi.

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop, NTV canlı yayınında AYM'de görüşülecek olan iptal istemiyle ilgili şu açıklamayı yaptı:

"Seçimi etkileyecek bir şey yok burada. Sabah da gördüm bir kaç yazı bununla ilgili. Seçimi etkileyecek bir husus değil..

Eğer bu düzenlemelerle ilgili varsayalım ki AYM iptal kararı verdi, o zaman bunu YSK bugüne kadar ki teamülleriyle uygulayacaktır bunların yerine. Şunun için çünkü YSK'ya kanunla biz seçimlerin yönetimi ve denetimiyle ilgili genel bir yetki veriyoruz.

Kanunda olmayan hususlarla ilgili da YSK prensip kararlar alarak uygulamalar yapabilir. AYM ne yönde karar verirse versin, bu seçimin yapılmaması sonucunu, iptali sonucunu doğuracak bir karar olmaz. Bunda kimsenin tereddüdü olmaz.

AYM NE KARAR VEREBİLİR?

Peki bunlarla ilgili AYM ne karar verebilir? Onu yarın göreceğiz hep beraber ama CHP'nin itirazlarını biliyoruz, bunları komisyonda da uzun tartıştık. Mühürle ilgili konuyu uzunca konuştuk. O konuda aslında çok açık bir uygulama var 1984'ten bu yana. Sadece mühür bulunmadığı için oy pusulalarının ve zarfların iptal edilmediğini biliyoruz zaten. 

Bu tabi bir sahtecilik iddiası değil, eğer zarflar, oy pusulaları sahtedir diye bir iddia varsa onunla ilgili zaten şu anda kanunda hükümler var. Ama zarfların sahte olduğunu kimse iddia etmiyor, oy pusulasının da sahte olduğunu kimse iddia etmiyor.

"1984'TEN BU YANA UYGULAMA BÖYLE"

YSK'dan gelmiş, ilçe seçim kurulundan gelmiş ama üzerinde sadece mühür yok. Sadece mühür eksikliği nedeniyle seçmenin iradesinin iptal edilmesini biz engellemek için biz bu hükmü getirdik. Zaten 1984'ten bu yana uygulama da böyle. Siz seçmen olarak sandığa gittiniz, bir zarf verildi, bir oy pusulası. Her seçimde mührü var mı bakabiliyor musunuz? Ben her seçimde bakmıyoruz. Seçmenin burada bir kusuru yok. Bu sandık görevlilerinin bir kusuru. Bu mühür vurulmaması meselesinin unutulmasının, seçmenin iradesini geçersiz saymak için geçersiz göremeyiz.

'Bu zarf sahtedir. Oy pusulası sahtedir, YSK'dan gelmemiştir' gibi iddialar varsa bununla ilgili kanunda hükümler var. Bu suç teşkil eder. Buradaki mesele oy pusulası YSK'dan gelmiş ki filigramlı kağıtlardır, zarflar öyle. Ama sadece mühür vurulmamış. Tek sebep buysa, o zaman bu oyun geçerli olmasını kanunda koyduk. Bu konuda hukuken bir sorun olacağını düşünmüyorum."

Hürriyet yazarı Albdulkadir Selvi de bugün köşesinde kulislerde AKP'nin seçimleri AYM'ye iptal ettireceğini yazmıştı.