Irak ordusu IŞİD'e son saldırıyı başlattı!

Irak ordusu IŞİD'e son saldırıyı başlattı!

Irak güçleri IŞİD'in ülkede kontrol ettiği son bölgelere operasyonunu başlattı. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Güvenlik Konseyi ise Irak güçlerinin Peşmerge'ye Musul'un kuzeybatısından saldırıya geçtiğini iddia etti.

IKBY Güvenlik Konseyi Twitter'dan yaptığüı açıklamada Irak güçleri ile Haşdi Şabi milislerinin Musul'un kuzeybatısındaki Zummar'dan Peşmerge mevzilerini topa tuttuğunu iddia etti.

Güvenlik Konseyi tarafından yapılan açıklamada, Irak güçleri ve Haşdi Şabi'nin Suriye sınırındaki Rabia Sınır Kapısı'ndan Mahmudiye beldesine doğru harekete geçtiği ifade edildi.
Açıklamada, Peşmerge güçlerinin Ayn Uvays köyünde Haşdi Şabi'ye ait 2 tankı kullanılamaz hale getirdiği ileri sürüldü.

Konsey, Irak ordusuna çekilme ve Erbil'in önkoşulsuz diyalog önerisine olumlu yanıt verme çağrısı da yaptı.

ERDOĞAN İBADİ'YE DESTEK SÖZÜ VERMİŞTİ

IKBY merkezli Rudaw da Irak güçlerinin operasyonunun hedefinin Irak, Türkiye ve Suriye arasındaki Fiş Habur geçiş güzergahının güneyindeki Sihela olarak gözüktüğünü belirtti.
Zummar bölgesi Kerkük'teki pertol bölgelerini Ceyhan'a bağlayan ve IŞİD tarafından 2014 yılında yok edilen stratejik petrol boru hattının yakınlarında bulunuyor.

Irak Başbakanı İbadi dün Ankara ziyaretinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmüş, Erdoğan "Petrol boru hattının çalıştırılmasında da her türlü desteği vermeye açığız" demişti.

Başbakan Binali Yıldırım da Bağdat'a Türkiye ile IKBY arasındaki Habur-İbrahim Halik sınır kapısının yönetimini ellerine almaları için gerekn desteği vereceğini ifade etmişti.

Fiş Habur'un doğusundaki Habur sınır kapısı IKBY'nin dünyaya açılan kapısı konumunda.

İBADİ: KAİM'İ KURTARMA OPERASYONUNU BAŞLATIYORUZ

Irak Başbakanı Haydar el İbadi sabah saatlerinde Enbar vilayetinin batısındaki Kaim bölgesini IŞİD'den kurtarma operasyonunun başladığını duyurdu.

İbadi'nin basın ofisinden yapılan yazılı açıklamada, "Kaim'i kurtarma operasyonunu başlatıyoruz. Güçlerimiz, terörün Irak'taki son kalesi Kaim, Rava ve diğer kasabalara doğru ilerliyor. Hepsi ülke topraklarına geri dönecek. IŞİD'in önünde ya ölüm ya da teslim olmaktan başka bir şey yok."
Açıklamada, Irak güçlerinin ülke halkı için tüm alanlarda zaferlerini sürdüreceği ifade edildi.

Irak güçleri dün, Musul'un kuzeybatısındaki Rabia Sınır Kapısı'nda tamamen kontrolü sağlamıştı.