İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri Türkiye'de

İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri Türkiye'de

İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri, Ankara'daki temaslarına başladı. Cihangiri 20 Ekim'de D-8 zirvesine de katılacak.

İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri, Başbakan Binali Yıldırım tarafından resmi törenle karşıladı. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nde yapılmış olan  referandumdaki gelişmelerin ele alınması beklenen görüşmenin ardından Cihangiri ile Başbakan Yıldırım’ın görüşme sonrası ortak açıklama yapması bekleniyor.
Çankaya Köşkü’ndeki tören, iki ülke milli marşlarının çalınmasıyla başladı.

Cihangiri, daha sonra Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Tören Taburu’nu “merhaba asker” diyerek selamladı. İki ülke heyetlerinin takdiminin ardından Yıldırım ve Cihangiri, Çankaya Köşkü’nün merdivenlerinde tokalaşarak basına poz verdi. Yıldırım ve Cihangiri, yapacakları ikili görüşme öncesinde makam odasının balkonuna çıkarak bir süre sohbet etti.

BAKANLAR HAZIR BULUNDU

Törende, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Ümit Yalçın, İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Muhterem İnce, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Çetinkaya ile diğer ilgililer hazır bulundu. Başbakan Yıldırım, ikili ve heyetler arasında gerçekleşecek görüşmelerin ardından İshak Cihangiri onuruna Çankaya Köşkü’nde öğle yemeği verilecek.

IRAK VE SURİYE’DEKİ GELİŞMELER ELE ALINACAK

Ziyaret kapsamında yapılacak görüşmelerde, Suriye ve Irak’ta yaşanan gelişmelerin yanı sıra bölgesel ve uluslararası meselelerin ele alınması bekleniyor. Cihangiri, Ankara’daki temaslarının ardından 20 Ekim’de İstanbul’da düzenlenecek Gelişen Sekiz Ülke Teşkilatı (D-8) Zirvesi’ne katılacak.