İran'dan ABD'ye sert uyarı: Devrim Muhafızları terör örgütü listesine alınırsa...

İran'dan ABD'ye sert uyarı: Devrim Muhafızları terör örgütü listesine alınırsa...

İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Behram Kasımi, ABD'nin İran Devrim Muhafızları'nın 'terör örgütleri listesine' alması halinde Tahran'ın buna 'sert, kararlı ve ezici' bir yanıt vereceğini söyledi.

Yarı resmi haber ajansı Tasnim'in aktardığına göre, düzenlediği basın toplantısında konuşan Kasımi "Umarız ABD bu stratejik hatayı yapmaz. Bunu yaparlarsa, İran'ın tepkisi sert, kararlı ve ezici olacak" dedi.
Bakanlığın açıklaması Financial Times'ın 'konu hakkında bilgili bir kaynağa' dayandırdığı haberinde, ABD'nin Devrim Muhafızları'nın 'terör örgütleri listesine' alınması da dahil İran'a yönelik bir dizi yaptırım getirmeyi düşündüğünü yazmasının ardından geldi.

'ABD ORDUSU, IŞİD'LE BİR TUTULACAK'

Devrim Muhafızları Komutanı Muhammed Ali Caferi de dün ABD'nin Devrim Muhafızları'nı 'terör örgütleri listesi'ne dahil etmesi halinde İran'ın 'ABD ordusuna IŞİD ile aynı muamelede bulunacağını' söylemişti.

Bölgesel konularda müzakere yürütülürken İran üzerinde baskı kurmanın yanlış olduğunu vurgulayan Caferi "Eğer ABD hükümetinin Devrim Muhafızları'nı terör örgütü ilan etmeyi düşündüğü aptallığı hakkındaki haber doğruysa, o zaman Devrim Muhafızları da ABD ordusunu özellikle Orta Doğu'da olmak üzere dünya genelindeki IŞİD ile bir tutacak" demişti.

'ASKERİ ÜSLERİNİ İRAN FÜZELERİNİN MENZİLİNDEN ÇIKARMAK ZORUNDA KALACAKLAR'

Caferi "Geçmişte de söylediğim gibi, ABD'nin yaptırımlar konusundaki yeni yasası geçerse, bu ülke (ABD) üslerinin İran'ın füzelerinin 2.000 km'lik menzilinden çıkarmak zorunda kalacak" ifadelerini kullanmıştı.
Temmuz sonunda ABD, İran'ın balistik füze programını hedef alan bir dizi yeni yaptırımı hayata geçirmişti. İran buna misilleme olarak programa ayırdığı fonları arttırma kararı aldığını duyurmuştu.

ABD Başkanı Donald Trump'ın 72. BM Genel Kurulu Toplantıları'ndaki konuşmasında İran'a yöenlik sert sözleri ve suçlamalarının ardından Tahran, yıllık 'Kutsal Savunma Haftası'ndaki askeri geçit töreninde 'Hürremşehr' adlı balistik füzesini tanıtmıştı.