İSKİ'den Bakan Kirişci'nin sözlerine yalanlama

İSKİ'den Bakan Kirişci'nin sözlerine yalanlama

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci'nin ''İstanbul'un 3,5 aylık suyu kaldı'' sözlerine İSKİ'den yalanlama geldi.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci dün gazetecilerin sorularını yanıtlarken kuraklıkla ilgili açıklamalarda bulunmuştu. Bakan Kirişci, ''İstanbul’da barajların doluluk oranı yüzde 33,3. Hiç su gelmemesi halinde İstanbul’un 3,5 aylık ihtiyacını karşılayacak su rezervi bulunuyor." ifadelerini kullanmıştı. 

İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi'nden (İSKİ), İstanbul'un 3,5 aylık su rezervi olduğu iddialarına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, "İstanbul'un su yönetimi, doğadaki su döngüsüne paralel dinamik bir süreçtir. Sadece barajlardaki su rezervi üzerinden yapılan açıklamalar gerçeği tam olarak yansıtmamakta ve İstanbul halkını endişeye sevk etmektedir" ifadeleri kullanıldı.

İstanbul'un su ihtiyacının yüzde 55 ila yüzde 70'inin direkt olarak akarsulardan, regülatörler vasıtasıyla karşılandığı belirtilen açıklamada, regülatörlerden alınan veya alınacak suların doğal olarak baraj doluluk oranlarında yer almadığı ifade edildi.

"İSTANBUL KISA DÖNEMDE SU PROBLEMİ YAŞAMAYACAK"

Öte yandan açıklamada İstanbul'un su kaynaklarının farklı yağış bölgelerinde yer aldığı ve kesintisiz su temininin sağlanması için gerekli çalışmaların devam ettiği vurgulandı.

"Ocak ayı içerisinde devreye alınması planlanan Melen 3 Terfi Merkezi ile de İstanbul’a günlük 735 bin metreküp ilave su sağlayabilecek bir sistem çalışmaya başlayacaktır" denilen açıklamada "Sonuç olarak İstanbul’da kısa dönemde bir su problemi yaşanmayacağının altını bir kez daha çiziyor, başta 16 milyon hemşerimiz olmak üzere tüm kamuoyunun bilgisine önemle duyuruyoruz" ifadeleri kullanıldı.