İstanbul Barosu'ndan Adalet Bakanı Tunç'a 'Diamond Tema' tepkisi: "Aynı hassasiyeti laik Cumhuriyet karşıtları için de bekliyoruz"

İstanbul Barosu'ndan Adalet Bakanı Tunç'a 'Diamond Tema' tepkisi: "Aynı hassasiyeti laik Cumhuriyet karşıtları için de bekliyoruz"

İstanbul Barosu Başkanı Filiz Saraç, Adalet Bakanı Yılmaz Tunç'un, Hz. Muhammed ile ilgili paylaşımı gerekçe gösterilerek hakkında soruşturma başlatılan Diamond Tema'ya yönelik soruşturma hakkındaki açıklamalarına tepki gösterdi.

Diamond Tema ve Asrın Tok isimli iki internet fenomeni Youtube kanalı Yer6'nda 'Şeriat' konusunu tartıştılar. Program yayınlandıktan sonra belli bir kesim Diamond Tema'ya tehditler yağdırarak hedef gösterdi. Bunun gerekçesi olarak da İslam dinine saldırı olduğu iddia edildi. 

Yaşanan gelişmelerin ardından İstanbul Barosu Başkanı Avukat Filiz Saraç, Adalet Bakanı Yılmaz Tunç'un "Diamond Tema" isimli sosyal medya kullanıcısına Hz. Muhammed ile ilgili paylaşımı gerekçesiyle İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma açılmasına yönelik değerlendirmesine tepki gösterdi. 

ekran-goruntusu-2024-06-19-171907.jpg

Tunç'un paylaşımının kabul edilemez olduğunu kaydeden Saraç, Anayasa'ya göre herkesin düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahip olduğunu vurguladı.

"AYNI HASSASİYETİ LAİK CUMHURİYET'E AYKIRI FAALİYET GÖSTEREN YAPILARA KARŞI GÖSTERMESİNİ DİLİYORUZ"

Saraç, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, şu ifadelere yer verdi: 

"Sayın Adalet Bakanının bir dönem Baromuzun üyesi olarak da görev yapmış bir hukukçu olarak yaptığı paylaşım kabul edilemez! Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın "Düşünceyi açıklama ve yayma hürriyeti" konulu 26. Maddesine göre, "Herkes, düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahiptir." Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi (AİHS)'nin 10. maddesinde de "Herkes ifade özgürlüğü hakkına sahiptir. Bu hak, kamu makamlarının müdahalesi olmaksızın ve ülke sınırları gözetilmeksizin, kanaat özgürlüğünü ve haber ve görüş alma ve de verme özgürlüğünü de kapsar" denilmektedir. Sayın Bakanın aynı hassasiyetini, laik Cumhuriyet'e aykırı faaliyet gösteren yapılara karşı göstermesini diliyoruz."

ekran-goruntusu-2024-06-19-171824.jpg