İstanbul seçimini 'Pelikancılar' mı yeniletti?

İstanbul seçimini 'Pelikancılar' mı yeniletti?

Siyasetin gündemine oturan AKP’deki Pelikan grubu ile Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün kavgası için iktidar çevrelerinde, Pelikan grubunun partinin üst düzey yetkililerinden onay almadan harekete geçemeyeceği konuşuluyor.

AKP içerisinde “Pelikan” olarak adlandırılan ve Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a yakınlığı ile bilinen yapının kontrölündeki Sabah gazetesinin Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ü hedef alması, Gül’ün ise FETÖ ile mücadele üzerinden karşılık vermesi, yeni parti çalışmalarıyla sarsıntı geçiren iktidar partisindeki bir başka ayrışmayı gün yüzüne çıkarmıştı.

Yeniçağ'ın haberine göre, AKP kulislerinde yapılan değerlendirmelerde, “Pelikancılar hem medya, hem de sosyal medya üzerinden harekete geçtiyse, Adalet Bakanı mutlaka değişir” düşüncesi hâkim.

Partili bir kaynak, sosyal medyada troll olarak adlandırılan hesapların ve havuz medyası olarak tabir edilen grubun AKP'nin üst düzey yetkililerinden habersiz ve de onların onay almadan harekete geçemeyeceğini, bu durumun da partide herkes tarafından bilindiğini belirtti.

Adalet Bakanı’nın değişmesi durumunda yerine geçecek ismin ise, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak veya diğer aile üyelerinden sağlam bir referans alması gerektiği belirtiliyor.

“İSTANBUL SEÇİMİNİ PELİKANCILAR YENİLETTİ”
Partili kaynağın aktardıklarına göre, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin 23 Haziran’da yenilenmesinin perde arkasında Pelikan grubu var. İstanbul seçiminin iptalini en çok Pelikancıların istediği ve bu yönde hem parti içerisinde hem de YSK’ya baskı yaptığı belirtildi.

kaynak, Pelikan grubunun havuz medyası üzerinden seçimin yenilenmesi gerektiğine dair yaptığı algı operasyonu ile kamuoyunu verilecek seçim iptal kararına hazırlamaya çalıştığını öne sürdü.