İstanbul'da suç örgütüne operasyon: 28 şüpheliden 10'u tutuklandı

İstanbul'da suç örgütüne operasyon: 28 şüpheliden 10'u tutuklandı

İstanbul'da vatandaşa güç, baskı ve şiddet uyguladığı tespit edilen bir suç örgütüne yönelik 17 Şubat'ta düzenlenen eş zamanlı operasyonlarda gözaltına alınan 28 şüpheliden 10'u tutuklandı.

İstanbul'un Sancaktepe ve Çekmeköy ilçelerinde, vatandaş ve esnafa karşı hakimiyet kurmak amacıyla güç, baskı ve şiddet uyguladığı tespit edilen bir suç örgütüne yönelik 17 Şubat'ta düzenlenen eş zamanlı operasyonlarda gözaltına alınan 28 şüpheliden 10'u tutuklandı.

İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre; Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, suç örgütlerinin faaliyetlerinin deşifre edilmesi ve olayların aydınlatılmasına yönelik çalışma başlattı.

Yapılan çalışmaların devamında Sancaktepe ile Çekmeköy'de vatandaş ve esnafa karşı hakimiyet kurmak amacıyla güç, baskı ve şiddet uygulayanların olduğunu tespit eden ekipler, suç örgütü üyelerinin silahla zor kullanıp haksız kazanç sağlamaya çalıştığı, iş yerlerini değerinin çok altına veya bedelsiz almak için buralara silahla ateş açtığını belirledi.

“Suç işlemek amacıyla silahlı örgüt kurmak ve yönetmek”, “örgüte üye olmak”, “örgüte bilerek, isteyerek yardım etmek”, “kasten öldürmeye teşebbüs”, “nitelikli yağma”, “kasten yaralama”, “kişiyi hürriyetinden yoksun kılma”, “6136 sayılı Ateşli silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Hakkında Kanun'a muhalefet", “mala zarar verme” ve “genel güvenliğin kasten tehlikeye sokulması” suçlarını işledikleri belirlenen şüphelilere yönelik 17 Şubat'ta eş zamanlı operasyon düzenlendi. Suç örgütünün elebaşı olduğu tespit edilen S.A'nın da aralarında bulunduğu 28 şüpheli yakalandı.

Adreslerde yapılan aramalarda 5 ruhsatsız tabanca, 2 kurusıkı tabanca, 700 mermi ile 258 bin 350 lira, 10 çek ve senet ele geçirildi.

Dün emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen elebaşı S.A'nın da olduğu 28 şüpheliden 10'u tutuklandı. 18 şüpheli ise adli kontrol hükümleri uygulanıp serbest bırakıldı.