İşte AKP’nin seçim sonrası Meclis planı

İşte AKP’nin seçim sonrası Meclis planı

Kabineden 22 ismi milletvekili adayı gösteren AKP yönetimi, 24 Haziran seçimlerinden sonra siyasetin ana merkezi hâline gelecek Meclis’te güçlü bir kadro kurmayı amaçlıyor. Seçimlerden sonra öncelikli olarak, Erdoğan’ın, AKP Meclis grup başkanlığının önünü açacak düzenleme yapılacak. AKP’nin, çoğunluk sağlarsa TBMM başkanlığı için Yıldırım’ı aday göstereceği, aksi durumda MHP’li bir ismin öne çıkacağı kaydediliyor.

AKP kaynakları, Erdoğan’ın, ‘stratejik bir hamle’ ile Başbakan Binali Yıldırım ve 21 bakanı milletvekili adayı yapmasının, yeni dönemde siyasetin merkezi haline gelecek Meclis’te güçlü bir kadro kuracağı anlamı taşıdığını belirtiyor. AKP’nin, çoğunluk sağlarsa TBMM başkanlığı için Yıldırım’ı aday göstereceği, aksi durumda MHP’li bir ismin öne çıkacağı kaydediliyor.

Türkiye Gazetesi’nden Yücel Kayaoğlu’nun haberine göre, kabineden 22 ismi milletvekili adayı gösteren AKP yönetimi, seçimlerden sonra siyasetin ana merkezi hâline gelecek Meclis’te güçlü bir kadro kurmayı amaçlıyor.

Partinin ağır toplarının büyük bölümüne parti yönetiminde ve seçimlerden sonra oluşacak yeni Meclis düzeninde kritik görevler verileceği kaydediliyor.

Siyasetin merkezinin parti ve parlamento olacağını belirten AKP kaynakları, siyasi kapasitesi yüksek isimlerin bu nedenle milletvekili adayı yapılmasının önemini belirtiyor.

ÖNCE ERDOĞAN İÇİN DÜZENLEME

AKP kaynaklarına göre, seçimlerden sonra öncelikli olarak, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, AKP Meclis grup başkanlığının önünü açacak düzenleme yapılacak. Böylelikle, Erdoğan hem partinin genel başkanlığını, hem de Meclis grubunun başkanlığını yürütecek. Mevcut yasada, milletvekili olamayanlar Meclis’te grup başkanlığı görevine getirilemiyor.

AKP, seçimlerden tek başına Meclis başkanı seçtirecek çoğunluk ile çıkarsa Başbakan Yıldırım’ı aday gösterecek.

Sayısının yetmemesi durumunda ise Meclis başkanı adayını MHP ile istişare ederek belirleyecek. Bu durumda, MHP’li bir ismin Meclis başkanı olabileceği ihtimali ortaya çıkacak.

Yeniden kabineye alınmayacak 21 bakandan bazılarının komisyon başkanı yapılacağı ve grup yönetiminde görevlendirilecekleri belirtilirken, sonbaharda yapılacak AKP kongresi ile birlikte parti yönetiminde de değişikliklere gidileceği ve bazı isimlere parti yönetiminde görev verileceği ifade ediliyor.