İşte AKP'nin tarih sevgisi... Tarihi Divanhale Karakolu'nu yıktılar...

İşte AKP'nin tarih sevgisi... Tarihi Divanhale Karakolu'nu yıktılar...

Sultan Abdülaziz döneminde Kasımpaşa'da yapılmış tarîhî Divanhane Karakolu binası yıkıldı.

YURT GAZETESİ- Sultan Abdülaziz döneminde Kasımpaşa'da yapılmış tarîhî Divanhane Karakolu binası, Katarlıların ortak olduğu Haliç Port projesi için gözden çıkarılarak üstelik İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin yargıdaki itirazları sürmekteyken 31 Mart gecesi binanın tamamının yıkıldığı ortaya çıktı.

 

ex4c8vywyaei2b0.jpg

 

Divanhane eski karakol binasının, Haliçport projesi nedeniyle yol genişletme çalışması gerekçe olarak gösterilerek ocak ayında Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından ağır iş makineleri ile yıkımına başlandığı ortaya çıktı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) her ne kadar yıkımı durdurmak için yol istikametini değiştirse ve koruma kuruluna başvurularda bulunsa da yıkım gerçekleşti. Mahkeme süreci devam etmekteyken de tarihi Osmanlı yapısı, 31 Mart gecesi tamamen yıkıldı.

 

ex-lau-w8aarvet.jpg

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat, "Üzülerek paylaşıyorum. Ne yazık ki tüm mücadelemize rağmen Divanhane Karakolunu devlet kurumlarının el birliği ile yıkmasından kurtaramadık.  Korumacıyım, utanç duyuyorum! Hiç bir sebebi olmayan bu yıkımın müsebbibi Ulaşım Altyapı Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Beyoğlu Belediyesi'dir." şeklinde konuştu.

ex-lau-wyacjrk5.jpg

 

ex-lavbwgam8aed.jpg​​​​​​​