İşte Erdoğan’ın seçim planı: ‘MHP, BBP ve Fatih Erbakan'a kurduracağı parti ile ittifak’

İşte Erdoğan’ın seçim planı: ‘MHP, BBP ve Fatih Erbakan'a kurduracağı parti ile ittifak’

Saray’ın masasında, Türkiye’yi 120 seçim bölgesine bölecek daraltılmış bölge sisteminin bulunduğu, Erdoğan’ın seçim ittifakı planladığı öne sürüldü. Bahçeli’nin ise arka kanal diplomasi ile baraj teklifini yüzde 5 olarak ilettiği, ancak Erdoğan'ın henüz öneriyi gündemine almadığı konuşuluyor. Bazı çevreler, MHP’nin 2019 sonrasında siyaseten ömrünü tamamlayacağını iddia ediyor. İşte Ankara’da siyasetin gündemi…

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın daraltılmış bölge ve ittifaklar üzerinde çalıştığı, MHP, BBP ve Fatih Erbakan’a kurdurulacak parti ile seçim ittifakı planladığı öne sürüldü. MHP Genel Başkanı Bahçeli’nin ise ‘baraj düşürülsün’ teklifinde ısrarcı olduğu, arka kanal diplomasi ile teklifini yüzde 5 olarak revize ettiği, ancak Erdoğan’ın Bahçeli’nin yenilediği teklifi henüz gündeme almadığı bildirildi. Bahçeli’nin baraj konusundaki ısrarıyla ilgili “Yılların siyasi tecrübesine sahip MHP lideri çok iyi biliyor ki, eğer bu baraj sistemiyle 2019 seçimlerine girerse tıpkı 2002 seçimlerinde olduğu gibi ağır bir bedel ödemek zorunda kalabilir” yorumu yapıldı.

Yeniçağ gazetesi yazarı Ahmet Takan, bugün kaleme aldığı yazıda, Bahçeli’nin daha önce arka kanal diplomasi ile seçim barajının yüzde 7’ye düşürülmesi teklifini ilettiğini, ancak Saray’dan ret cevabı aldığını belirterek, “Bahçeli baraj düşürülsün teklifinde ısrarcı. Aynı kanallardan teklifini bu sefer "yüzde 5" olarak revize etti. Saray kaynaklarına sordum, AKP Genel Başkanı Erdoğan'ın, Bahçeli'nin yenilediği teklifi henüz gündeme almadığını söylediler” dedi.

SARAY’IN MASASINDA NE VAR?

Saray’ın, daraltılmış bölge ve ittifaklar üzerinde çalıştığını aktaran Takan, gelişmeleri şöyle yazdı:

“Her hafta yapılan "erken seçim" toplantıları aynı sıklıkla devam ediyor. Sarayın masasında ne var? Türkiye'yi 120 seçim bölgesine bölecek daraltılmış bölge sistemi. Genellikle her seçim bölgesinde 5 milletvekili çıkarılacak şekilde. İstisnaları olacak. AKP'nin menfaatlerine uygun şekilde bazı seçim bölgeleri 4 veya 6 mebus çıkarabilir. Erdoğan, MHP, BBP ve Fatih Erbakan'a kurduracağı parti ile seçim ittifakı planlıyor. Saha çalışmaları ve anketlerle birilikte raporlar hazırlanıyor, her hafta Saray'da durum değerlendirmesi toplantıları yapılıyor. Henüz net karar verilebilmiş değil. Bana sorarsanız, Doktor Bahçeli'nin elinde kalan tek şans seçim ittifakı. Bahçeli, bu yüzden şimdiden halka ilişkiler çalışmalarına başladı. O yüzden "yüzde 10 çok ağır" diyor.”

BAHÇELİ YAKLAŞAN TEHLİKEYİ GÖRDÜ MÜ?

Karar gazetesi yazarı Mehmet Ocaktan ise ‘Bahçeli yaklaşan tehlikeyi gördü mü?’ başlığıyla köşesine taşıdığı yazıda, MHP’nin nasıl bir tavır izleyeceğini dikkatle izlemekte yarar olduğunu ifade ederek, şu görüşleri dile getirdi:

“Zira epey bir süredir toplumda, MHP’nin AK Parti’nin bir yan unsuru gibi hareket ettiği algısı var. Siyaseten erken bir analiz olmakla birlikte, belli çevreler bir süredir MHP’nin 2019 sonrasında siyaseten ömrünü tamamlayacağı gibi iddiaları bile dillendiriyorlar.

Nitekim MHP lideri Devlet Bahçeli salı günkü grup konuşmasında, “Yüzde 10 Türkiye’de çok ağır bir baraj” diyerek öyle bir çıkış yaptı ki, herkes ‘bir dakika galiba burada bir şeyler oluyor’ demek zorunda kaldı. Anlaşılan Bahçeli yaklaşan tehlikeyi gördü ve barajın kapaklarını açarak seçimlerle ilgili yeni bir oyun planı hazırlamaya başladı.

Zira yılların siyasi tecrübesine sahip olan MHP lideri çok iyi biliyor ki, eğer bu baraj sistemiyle 2019 seçimlerine girerse tıpkı 2002 seçimlerinde olduğu gibi ağır bir bedel ödemek zorunda kalabilir. Muhtemelen Bahçeli şimdiden elindeki kartları yavaş yavaş açarak, bugüne kadar iktidara verdiği desteğin AK Parti açısından nasıl bir anlam ifade ettiğini görmek istiyor. Mesaj son derece açık, Bahçeli uyum yasalarıyla birlikte baraj sorununun çözülmesini istiyor.”

AKP MESAJI DİKKATE ALACAK

AKP’nin barajın düşürülmesi konusunda çok istekli olmasa da, Bahçeli’nin bu mesajını mutlaka dikkate alacağını yazan Ocaktan, “Zira AK Parti’nin, parlamenter sistemde olduğu gibi ‘ben kendi işimi kendim hallederim, kimseye ihtiyacım yok’ deme lüksü bulunmuyor. Cumhurbaşkanı seçilebilmek için gerekli olan asgari yüzde 50+1’i sağlayabilmenin yolu kesinlikle bir koalisyonu zorunlu kılmaktadır. Yani AK Parti’nin 2019 seçimlerinde MHP’ye şiddetle ihtiyacı var. Dolayısıyla başarının yolu MHP’yi memnun etmekten geçiyor. Şu son derece açık ki, AK Parti’nin MHP’siz bir 2019 hesabı yapma şansı yok” ifadelerini kullandı.