İşte kabine toplantısı ardından açıklanan yeni risk haritası! Hangi il ne renk?

İşte kabine toplantısı ardından açıklanan yeni risk haritası! Hangi il ne renk?

Kabine toplantısı sonrası AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan güncel koronavirüs renk haritasını açıkladı.

Kabine toplantısı sonrası AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan güncel koronavirüs renk haritasını açıkladı.

 

Koronavirüs haritasında 58 il kırmızı, 12 il turuncu, 10 il ise sarı olarak belirkendi.

1 ayda salgın renk haritasının 4'te 3'ü kırmızıya döndü.

tek mavi il Şırnak kaldı. 1 ay önceki haritada mavi olan diğer tüm iller sarıya döndü.

 

3 BÜYÜK İL KIZARDI

 

İstanbul, Ankara ve İzmir 1 ayda kırmızı renge dönmüş durumda...

 

İşte açıklanan güncel koronavirüs renk haritası:

 

renk.jpg

 

Erdoğan, haritayla ilgili şunları söyledi:

Vaka hasta ve ölüm sayılarını yakın insani ve ticari ilişkiler içinde bulunduğumuz ülkelerden daha hızlı bir şekilde düşüremezsek küresel normalleşme sürecinin gerisinde kalırız. Bunun ülkemize maliyeti ticaretten turizme kadar her alanda çok daha ağır olacaktır. Son bir yıldır her kabine toplantımızda olduğu gibi bugün de salgınla ilgili tüm gelişmeleri ayrıntılı bir şekilde değerlendirdik.

Aşılamada ileri yaşlardan başlayarak 15 milyon rakamına ulaşmamızın etkilerini sahada görmeye başladık. Bu sayede ileri yaş gruplarının vaka hasta ve yoğun bakım rakamları içindeki oranları belirgin şekilde azaldı. Vaka ve hasta, bunun yanında vefat sayılarının artması bizim mevcut uygulamaları gözden geçirmeye mecbur bırakmaktadır. Bilindiği gibi illerimizi vaka, hasta, vefat, hastane kapasitesi ve aşılama gibi kriterlere göre düşük riskli, orta riskli, yüksek riskli ve çok yüksek riskli olarak belirleyerek renklere ayırmıştık.


Çok yüksek riskli grubu teşkil eden kırmızı kategorideki illerimizin sayısı maalesef nüfusumuzun yüzde seksenini teşkil eden 58 şehre ulaşmıştır. Elimizdeki veriler ve yaptığımız değerlendirmeler bütün bunlar ışığında şu hususları milletimizle bugün paylaşma kararı aldık. Türkiye'nin tamamında sokağa çıkma sınırlaması akşam 21.00 ve sabah 5.00 olarak haftanın her günü devam edecektir Kırmızı kategorideki illerde sadece pazar günü uygulanan hafta sonu sokağa çıkma sınırlaması, artık cumartesi ve pazar günü olarak sürecektir.