İYİ Parti’den Ahmet Hakan’a açık mektup: ‘Ne sanıyordunuz Ahmet Bey?’

İYİ Parti’den Ahmet Hakan’a açık mektup: ‘Ne sanıyordunuz Ahmet Bey?’

İyi Parti Kurucu Genel Başkanı Meral Akşener'in danışmanı ve Yeniçağ yazarı Murat İde, Akşener'in “Bunlar milleti İsmet Paşa’ya Fatiha okutacak hale getirdiler” sözlerini eleştiren Hürriyet gazetesi yazarı Ahmet Hakan'ı hedef aldı. İde, Hakan’ın Kanal D’de yaptığı gibi karşılıklı diyalog paketi hazırladı.

İYİ Parti Kurucu Genel Başkanı Meral Akşener’in danışmanı ve Yeniçağ yazarı Murat İde, ‘dost atışı’ olarak nitelediği yazısında, Hürriyet yazarı Ahmet Hakan’ın Kanal D Haber’de yaptığı gibi karşılıklı diyalog paketi hazırlarken, Hakan’ın İsmet İnönü ile ilgili sözlerini eleştirdiği Akşener’in o konuşmasına açıklık getirdi.

İde, ‘Ne sanıyordunuz Ahmet Bey?’ başlıklı yazısında, o diyaloğu şöyle oluşturdu:

“Ahmet Hakan: Meral Akşener, iktidarı eleştirirken...Şöyle dedi: "Bunlar milleti İsmet Paşa'ya Fatiha okutacak hale getirdiler."

Murat İde: Meral Akşener iktidarı eleştirirken...Şöyle dedi: "Ülkenin kurucu iradesine iki ayyaş diyordu ya.. Hani bu sözlerle İsmet Paşa'ya gönderme yapıyordu ya.. 1946 seçimleri faciasına gönderme yapıyordu ya sürekli.. Meğerse muhterem İsmet Paşa'ya kızmıyormuş, onu kıskanıyormuş.."

Ahmet Hakan: Yani demek istiyor ki Meral Hanım..."Baskıda, zulümde İsmet Paşa'yı bile geçtiler."

Murat İde: Yani "Aslında" demek istiyor ki Meral Hanım.."O günlerde, demokrasi ile henüz tanışmamış Türkiye'deki uygulamaya bile rahmet okutacak noktaya geldiler.."

Ahmet Hakan: E siz Meral Akşener'in peşine sırf "Tayyip Erdoğan'ı yenebilir" diye şuursuzca takılırsanız...Tabii ki hayal kırıklığına uğrarsınız.

‘ŞUURSUZLUK DEĞİL TAM İSABET’

Murat İde: Ülkenin başında altı seçim ve iki referandumdur yenilemeyen bir siyasetçi varsa..Ve bir seçmen, o siyasetçinin ülkesine büyük zarar verdiğini görüyorsa.."Yense yense" diyerek güvendiği bir seçenek bulmuşsa..Siyasette tercihleri, kimi zaman, siyasetin matematiği belirliyorsa..Ve altı seçim, iki referandum sonuç alamamış partiler yerine, yeni bir parti ve yeni bir lider 'Umut' oluyorsa.. Bu yöneliş neden 'Şuursuzca' olsun ki?

"Eee Murat nereden çıkardın o matematiği?" sorusu gelirse eğer, peşinen söyleyeyim, 24 gün önceki yazınızdan.. Diyordunuz ki: ‘Var ya... CHP hakikaten de eğer Haluk Koç'u aday gösterirse... Ve başkanlık seçimi ikinci tura kalırsa... Meral Akşener, ikinci turda en yüksek oyu alan aday olur. Yani? Yanisi şu, buradaki isabetli 'siyaset matematiğiniz' belli ki CHP'li seçmende de belirmiş.. Ve ikinci tura Meral Hanım kalsın diyen milyonlarca insan var.. Yani sizinle aynı düşünüp, aynı sonuca ulaşarak yapılan tercih, estağfurullah, bence şuursuzluk değil, tam isabet..

Ahmet Hakan: Meral Akşener'in içinden geldiği gelenek, yaslandığı siyasi çizgi, dayandığı ideolojik taban...İsmet Paşa'yı hayırla yâd etmez ki!

Murat İde: Siz de bambaşka bir gelenekten geliyorsunuz.. Ve o gelenek de bir siyasi çizgiye yaslanıyor, bir ideolojik tabana dayanıyor.. Oysa bugün, ülkemizin geldiği (getirildiği) noktada, Türkiye'ye ve Dünya'ya, gelenek, siyasi çizgi ya da ideolojik temelden değil, olması gerektiği yerden bakıyorsunuz.. Nereden anlıyoruz? Yayın politikanızdan, programlarınızdaki duruşunuzdan.. O halde, batıda 'AKP-CHP', doğuda 'AKP-HDP' arasına sıkıştırılmış seçmene, yeni bir şeyler söyleyen bir lideri, neden geçmişin kalıplarında presliyorsunuz ki? Ve o presin kıyısına kenarına da, neden tercihi değişen seçmeni sıkıştırıyorsunuz ki?

‘ŞAHİDİM ŞIRACI, BOZACI DEĞİL’

İsmet Paşa için "Kurucu irade" tarifi yapan..Kurucu iradeye laf ettiği için Tayyip Erdoğan'a defalarca çatan..Ve CHP'nin, siyasi yanlışları görmezden gelen dogmatizmi ile AKP'nin kurucu iradeyle bitmeyen kavgası ve saygısızlığını tek kalemde ortaya döken Meral Akşener'in, 'Aslında' ne dediğini anlamamanız ihtimal dahilinde bile değilken, neden tek kalemde bir kalıba sokuyorsunuz ki?

Son cümle içinse; Sevgili meslektaşım, kıymetli Ahmet Hakan, yine sizin kaleminizden, bir yıl önceki yazınızdan alıntıyla anlatmaya çalışayım.. Meral Akşener için diyorsunuz ki yazıda;-Oy alma potansiyeli desen... Milliyetçiden de laikten de muhafazakârdan da Kürt'ten de oy alabilir.Hadi buyrun.. Milliyetçiden de, laikten de, muhafazakardan da, Kürt'ten de oy alabileceğini söylediğiniz bir siyasetçi, olsa olsa tam da "Merkez"deki bir siyasetçidir..Sağa-sola kaydırmanın anlamı olmadığı için, sevgili meslektaşım, siz de buyrun, yazınızı yeniden yazmaya..Saplantılı değilim ama bu noktada doğru düşündüğümde ısrarlıyım.. Şahidim de şıracı-bozacı falan değil, ciddiye alın lütfen, şahidim, Ahmet Hakan.. “