İzmir Tabip Odası,  Atatürk'ü onur plaketinden çıkardı!

İzmir Tabip Odası, Atatürk'ü onur plaketinden çıkardı!

İzmir Tabip Odası her yıl 14 Mart Tıp Bayramı etkinlikleri dahilinde vermekte olduğu “Meslekte 40.yıl” onur plaketinden kalpaklı Atatürk fotoğrafını kaldırdığı öğrenildi.

İzmir Tabip Odası her yıl 14 Mart Tıp Bayramı etkinlikleri kapsamında vermekte olduğu “Meslekte 40.yıl” onur plaketinden kalpaklı Atatürk fotoğrafını kaldırdı.

Atatürk fotoğrafının kaldırılması tartışma yarattı.
  Karar, 2018 seçimlerini kazanan “Demokratik Katılımcı Hekimler” yönetimi tarafından alındı. Aynı ekip tarafından düzenlenen Tıp Bayramı etkinlikleri kapsamında Şebnem Korur Fincancı da, “Pandemi de örgütlü olmak“ konulu zoom toplantısının açılış konuşmasını yapmak üzere davet edildi.

Atatürk fotoğrafı, ilk olarak 2019 yılında plaketlerden çıkartılmış, hekimler dilekçe vererek, oda merkezine telefonlar açarak ve e-posta atarak duruma tepki gösterdiği biliniyordu. Bu yıl da Atatürk fotoğrafı yer almayınca yine tepkiler geldi. 81 mezunu hekimler adına bir heyet İzmir Tabip Odası başkanı Dr Lütfi Çamlı’yı ziyaret etti. Heyet, Mustafa Kemal Atatürk’ün kalpaklı resminin plaketlerde olması gerektiğini ifade etti. “Oda yönetimi böyle uygun gördü” yanıtının verildiği belirtildi.

Meslekte 40. yılını dolduran hekimler, bu yıl plaketi istemediklerini, Atatürksüz plaketi almaya gitmeyeceklerini ifade ettiler ve Atatürk’e sansür kararının gerekçesini resmen açıklamalarını talep ettiler.

iiiiz.jpeg