İzmir'de 25 gün boyunca boş yatak bulamadığı için hayatını kaybetti... İzmir İl Sağlık Müdürlüğü'nden açıklama geldi...

İzmir'de 25 gün boyunca boş yatak bulamadığı için hayatını kaybetti... İzmir İl Sağlık Müdürlüğü'nden açıklama geldi...

İzmir'de 25 gün boyunca boş yatak bulamadığı için hayatını kaybettiği iddia edilen Aslı Özkısırlar ile ilgili İzmir İl Sağlık Müdürlüğü'nden açıklama geldi.

İzmir'de 25 gün boyunca boş yatak bulamadığı için hayatını kaybettiği iddia edilen Aslı Özkısırlar ile ilgili İzmir İl Sağlık Müdürlüğü'nden açıklama geldi.

izmir-asli.jpg
İzmir Konak'ta takı satarak geçimini sağlayan ve romatizmal hastalığı bulunan Aslı Özkısırlar'ın yaklaşık 25 gündür hastanelerde boş yatak bulunamadığı için hayatını kaybettiği iddiaları üzerine İzmir İl Sağlık Müdürlüğü'nden açıklama geldi.

GÖZLEM ALTINA ALINMASINA KARAR VERİLDİ

Konu ile ilgili olarak sosyal medyada ve haber kanallarında farklı iddiaların ortaya atıldığı belirtilen açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Yapılan ön incelemede, 10 yıldır relapsing polikondrit ve Cogan Sendromu ön tanısıyla takip edilen ve immunsüpresantedavi kullanan hastamıza abdominal aorta anevrizması ve trombüs nedeniyle daha önce anjiografi yapılmış olduğu ve stent takıldığı anlaşılmıştır.
10. 03. 2021 tarihinde başvurduğu Bozyaka Eğitim Araştırma Hastanesi romatoloji polikliniğinde aynı tanı ile hastalığının takibi amacı ile yatırılarak gözetim altına alınması önerilmiştir. Bununla birlikte, hastanın kronik rahatsızlığını takip eden hekimimiz tarafından, acil bir durum olmadığı gerekçesiyle, COVID 19 salgını ve hastanın immunosupresif kullanması göz önüne alınarak risk alınmaması adına, hastane yatakları tam dolu olmamasına rağmen, uygun koşullar sağlanana kadar romatoloji servisine yatışının ertelenmesine karar verilmiştir.

izmir-2.jpg

AMBULANS İLE ALINDI

Ancak hastamız 31. 03. 2021 günü saat 23.50'de bulantı kusma, çarpıntı şikâyetleri ile 112 Acil ambulans ile evinden İzmir Katip Çelebi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi'ne getirilmiştir. Genel durumu kötü, hipotansif, septik görüntüde olan hastanın gerekli bütün tetkikleri yapılmış, tomografileri ve BT anjiyografi çekilmiştir. PCR testi çalışılmış ve negatif gelmiştir. Aort anevrizması yanında yaygın efüzyon görülen hasta kalp damar cerrahisi, kardiyoloji ve anestezi hekimlerince değerlendirilmiş ve bu durumda acil cerrahi düşünülmeyerek yakın takip için acil serviste müşahede altına alınmıştır.

DURUMU KÖTÜLEŞTİ

Ertesi gün genel durumu kötüleşen hasta, Cogan Sendromu+ Pulmoner ödem tanısıyla entübe edilmiş ve hastanemiz yoğun bakımdaki risk dikkate alınarak acil olarak ambulans ile Özel Ege Yaşam Hastanesi yoğun bakım servisine nakledilmiştir. Bu hastaneye giriş esnasında arrest gelişen hastaya burada CPR (canlandırma) uygulanmış ve yoğun bakımda tedavi altına alınmıştır. Ancak hastamız yoğun bakımda bir gün sonra 02. 04. 2021 tarihinde hayatını kaybetmiştir.

DETAYLI SORUŞTURMA SÜRÜYOR

İmmunosupresif tedavi almakta olup salgın döneminde hastanelerimize gelmek zorunda kalan hastalarımıza dikkatle yaklaşılmakta, riskli hastalarla bir arada yatırılmamasına özen gösterilmektedir. Hastamızın kaybedilmesinin ilgili hastanemizde veya şehrimizde yatak bulunmaması ile bir ilgisi bulunmamaktadır. Bununla birlikte süreçle ilgili olarak detaylı soruşturma devam etmektedir."
izmir-1.jpeg