İzmir’in depreme en dayanıksız ilçeleri belli oldu

İzmir’in depreme en dayanıksız ilçeleri belli oldu

Türkiye deprem konusunda son zamanlarda bir hayli kaygılı. Özellikle Maraş depreminin ardından fayın geçtiği bölgeler diken üstünde. İzmir’de de bu anlamda depreme en dayanıksız ilçeler merak ediliyordu. O ilçeler açıklandı.

İzmir'de deprem riskinin en yüksek olduğu bölgeler ve depreme en dayanıksız ilçeler belli oldu.

İZMİR'DE DEPREM RİSKİNİN EN YÜKSEK OLDUĞU BÖLGELER

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Koray Çetin Önalan, kentteki deprem riskinin en yüksek olduğu bölgeleri sıraladı. Önalan'a göre, İzmir'in Bostanlı, Karşıyaka ve Alsancak gibi bölgeleri, yumuşak zemin yapısı nedeniyle deprem açısından oldukça riskli.

izmir-deprem-haritasi-1.webp

İzmir'de, Seferihisar-Karaburun, Tuzla, İzmir ve Foça fay hattının etkilediği Karşıyaka, Çiğli, Narlıdere, Menemen, Konak, Alsancak, Bostanlı, Mavişehir ve Altındağ gibi bölgeler, ova tipi ve yumuşak zemin özellikleriyle biliniyor ve bu bölgeler depremde en riskli bölgeler arasında yer alıyor.

İZMİR'DE DEPREME EN DAYANIKSIZ YERLER

Önalan'a göre, Mavişehir, Bostanlı, Karşıyaka, Alsancak ve Bornova'nın bazı bölgeleri, tehlikeli zemin özelliklerine sahip. Bu bölgelerde yaşanan son depremde en büyük hasarın bu tür yerlerde meydana geldiğini ifade eden Önalan, buraların oldukça riskli olduğunu dile getirdi.

Bu riskli bölgelerde bulunan yapıların, ya daha güvenli bir bölgeye taşınması ya da ileri mühendislik teknikleriyle yerinde güçlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Önalan, "Vaktimiz yok. Bir an önce harekete geçmeliyiz." dedi.

izmir-deprem-haritasi-1-1.webp

ÖNCELİK KAYALIK ZEMİNLER TERCİH EDİLMELİ

Özellikle diri fayların araştırılması gerektiğini ifade eden Önalan, “Yerleşim alanları için öncelikle İzmir’in kayalık zeminlerini tercih etmeliyiz. Ancak unutulmamalıdır ki, her kayalık zemin otomatik olarak güvenli değildir. Bu bölgelerde yerleşim yapmadan önce detaylı araştırmalar yapılmalıdır," şeklinde konuştu.

İzmir Körfezi etrafında oluşturulan yerleşim alanlarının, deprem riski göz önünde bulundurularak, konumlandırılmaması gerektiği uzmanlar tarafından sıkça dile getiriliyor. Şehrin Manisa ya da Yamanlar Dağı yönünde genişlemesi, nüfus yoğunluğunun bu bölgelere kaydırılması öneriliyor. Bu durum, körfez kıyılarının daha çok rekreasyon ve doğal koruma alanı olarak değerlendirilmesine olanak tanıyabilir.

İzmir'de bulunan Altınyol Caddesi'nin güney bölgesi, Yamanlar Dağı'nın güney kıyıları, Alaybey, Karşıyaka, Bostanlı, Mavişehir, Çiğli, Menemen, Urla, Seferihisar, Alsancak, Basmane, Konak ve İnciraltı gibi bölgeler, deprem tehlikesi açısından kritik noktaları oluşturuyor. Jöle yapısına sahip toprakların bu bölgelerde yoğunlaşması, depremin etkisinin daha şiddetli hissedilmesine neden olabilir.