İzmirli genci kalbinden bıçaklayarak öldüren yabancı uyruklu kişiye 'iyi hal indirimi'

İzmir’in Torbalı ilçesinde Batuhan Barlak’ı öldürmekle suçlanan Suriye uyruklu Muhammed Ali Arab’a müebbet hapis cezası verildi. Ancak bu ceza, ‘haksız tahrik indirimi’ ve 'iyi hal indirimi' uygulanarak 11 yıl 8 aya indirildi.

İzmir’in Torbalı ilçesinde Batuhan Barlak’ı öldürmekle suçlanan Suriye uyruklu Muhammed Ali Arab’a müebbet hapis cezası verildi. Ancak bu ceza, ‘haksız tahrik indirimi’ ve 'iyi hal indirimi' uygulanarak 11 yıl 8 aya indirildi. Barlak Ailesi’nin avukatı Ege Tunca, “Bunu kabul etmemiz mümkün değil. Her türlü temyiz yoluna başvuracağız” dedi.

İzmir’in Torbalı ilçesinde 2021 yılında yaşanan olayda, Suriye uyruklu Muhammed Ali Arab (20) ile Batuhan Barlak (17) arasında çıkan tartışma kavgaya dönüşmüş ve kalbinden bıçaklanan Batuhan Barlak yaşamını yitirmişti. Batuhan Barlak’ı öldürmekle suçlanan Muhammed Ali Arab’ın yargılanmasına bugün İzmir 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Mahkeme, Muhammed Ali Arab’a ‘adam öldürme’ suçundan müebbet hapis cezası verdi. Ancak bu ceza, ‘haksız tahrik indirimi’ ve 'iyi hal indirimi' uygulanarak 11 yıl 8 aya düşürüldü.

"ÖDÜL GİBİ BİR CEZA"

Dava sonrası ANKA Haber Ajansı’na konuşan Barlak Ailesi’nin avukatı Ege Tunca, “Batuhan davası sonuçlandı. Mahkeme tarafından müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Ancak hem haksız tahrik indirimi hem de iyi hal indirimi uygulanarak cezası 11 yıl 8 aya kadar düşürüldü. Bunu kabul etmemiz mümkün değil. Her türlü temyiz yoluna başvuracağız. Böyle bir indirimin yapılması, maktulün annesini inanılmaz şekilde üzdü… Cinayetin 11 yıl 8 ayla, adeta ödül gibi bir cezayla cezalandırılması kadar bizi üzen başka bir şey uzun zamandır yaşamadık” dedi.

"KAMERA KAYDI OLMASA BELKİ CİNAYETİ İŞLEDİĞİNİ BİLE İSPATLAYAMAYACAK SEVİYEYE GELMİŞ DURUMDAYIZ"

Suriye uyruklu Muhammed Ali Arab’ın 10 yaşında Türkiye’ye geldiğini ve 20 yaşında da katil olduğunu belirten Tunca, şöyle konuştu:

“Birkaç saniye içerisinde, arkasında bir ölü, bir yaralı bırakarak kayıplara karıştı ve kendisi o kadar planlı bir şekilde yapmış ki bunu, evine gidip soğukkanlı bir şekilde silahı, yani bıçağın hem namlusunu hem kabzasını temizlemiştir. Kamera kaydı olmasa belki cinayeti işlediğini bile ispatlayamayacak seviyeye gelmiş durumdayız. O kadar planlı ve programlı bir şekilde hareket var. Şunu da söylemek istiyorum; Türk milleti yalnız değil. Türk milletin arkasında benim gibi başka vatansever Türk milliyetçisi avukatlar her zaman bulunacak, her zaman olacak. Çok üzücü.

"BU KONTROLSÜZ GÖÇE ARTIK 'DUR' DEMENİN VAKTİ GELDİ"

Her türlü temiz yolumuzu, üst yargı yolunu kullanacağız. İnşallah bu Suriyeli, hak ettiği cezayı alacak. Ve bu kontrolsüz göçe de artık bir ‘dur’ demenin vakti geldi. Çünkü her zaman, kendi ifadesinin belirttiği gibi, belinden bıçağını eksik etmeyen bir adam. Bir saniye içerisinde bir kişiyi öldürüp bir kişiyi yaralayabilecek bir yeteneğine sahip. Savaş travmasından gelmişler. Dokumuz uymuyor. Bunu artık herkesin kabullenmesi gerekiyor.

"BU MİLLETİN DOKUSU SURİYELİ, ARAP DOKUSUNA UYMUYOR"

Bu milletin dokusu Suriyeli, Arap dokusuna uymuyor. İşte gördünüz, arkasında acılı bir aile bıraktı. Kendi hayatından endişe eden vatandaşlar bıraktı. Bizim sokaklarda gece özgür yürüme özgürlüğümüz ortadan kalktı. İnşallah gereğini yapacağız. Türk milleti de bunları hiç merak etmiyor. Her ne olursa olsun en büyük önceliğimiz, ekonomiyi de geçtim, direkt olarak bütün sığınmacı ve kaçakların bir an önce ülkelerine gönderilmeleri. Başka Batuhanlar ölmesin, başka Türk evlatları toprağın altına girmesin.”