Kabineye yeni iki isim…Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Ticaret Bakanı Mehmet Muş oldu…

Kabineye yeni iki isim…Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Ticaret Bakanı Mehmet Muş oldu…

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nden görevden alınan iki bakanın yerine atanan isimler ise Derya Yanık ve Mehmet Muş oldu.

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nden alınan iki bakanın yerine atanan iki isim ise Derya Yanık ve Mehmet Muş oldu. Yeni atanan bakanlar, TBMM'de yemin etmesinin ardından göreve başlayacak. Muş'un yemin etmesiyle milletvekilliği düşecek. Böylece Ak Parti'nin TBMM'deki sandalye sayısı 288'e düşecek.

AİLE VE SOSYAL HİZMETLER BAKANI DERYA YANIK:

derya-yanik.jpg

1972 yılında Kadirli'de doğdu. İlköğrenimini Kadirli'de, orta ve lise öğrenimini Adana Anadolu Lisesi'nde tamamladı. 1995 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. Aralık 1996 itibariyle İstanbul Barosu'na bağlı olarak Avukatlık Stajını tamamladı. Aynı tarihten bu yana serbest avukat olarak çalışmaktadır.

İnsan hakları, aile hukuku, çocuk ve kadın hakları alanlarıyla ilgili pek çok sivil toplum çalışmasında yer aldı. Çeşitli basın-yayın organlarında muhtelif tarihlerde mesleki, edebi ve siyasi yazı ve çalışmaları yayınlanmış ve yayınlanmaktadır.

Ak Parti İstanbul Kurucu İl Yönetim Kurulu üyesi olup 2004-2014 yılları arasında 5 ve 6. Dönem İstanbul Büyükşehir Belediye Meclis Üyeliği yapmıştır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hukuk Komisyonu Başkanlığı, Ak Parti Grup Sözcülüğü görevlerini ifa etmiştir.

Öğrencilik yıllarından bu yana sivil toplum çalışmalarının içinde olan Yanık, Kadın ve Demokrasi Derneği'nin yanı sıra pek çok başkaca dernek ve vakıfta üye, yönetim kurulu üyesi ve istişare kurulu üyesi olarak görev yapmaktadır.

TİCARET BAKANI MEHMET MUŞ:

mehmet-mus.jpg

Mehmet Muş 1982 yılında Trabzon Sürmene’de dünyaya gelmiştir. Doğu Akdeniz Üniversitesi İşletme ve Ekonomi Fakültesi İşletme Bölümü mezunudur. Ardından Washington State University School of Economic Sciences’de Ekonomi alanında yüksek lisans yaptı. Bir dönem özel sektörde Bütçe Planlama ve Raporlama Uzmanı olarak çalışmıştır.

Doktorasını ise Marmara Üniversitesi İktisat Tarihi Anabilim Dalında Ekonomi üzerine tamamlayan Mehmet Muş 24. Dönem AK Parti İstanbul Milletvekilidir. Ayrıca TBMM Dışişleri Komisyonu Üyeliği, Plan ve Bütçe Komisyon Üyeliği, NATO Parlamenter Asamblesi (NATOPA) Türk Grubu Üyeliği ve Ak Parti Halkla İlişkiler Başkan Yardımcılığı görevlerini üstlenmiştir.

Bir dönem Ekonomi İşleri Başkanı görevini sürdüren Mehmet Muş çok iyi derecede İngiliz bilmektedir. 2012 yılında Ümmü Eymen Özyardımcı ile evlenmiş ve bu evliliğinden bir kızı vardır.

Son olarak İstanbul Milletvekili olarak Adalet ve Kalkınma Partisi Grup Başkanvekilliği görevini yürüten Muş, kararname ile Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın yerine görevlendirildi.