Kaftancıoğlu'ndan sonra İmamoğlu hedefte: Soylu "siyasi yasak" istedi

Kaftancıoğlu'ndan sonra İmamoğlu hedefte: Soylu "siyasi yasak" istedi

Gazeteci İsmail Saymaz, yazısında Soylu'nun Ekrem İmamoğlu'na açtığı hakaret davasını kaleme aldı. Saymaz, Kaftancıoğlu'ndan sonra İmamoğlu için "siyasi yasak" istenildiğini belirtti.

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'nun getirilen siyasi yasağın Yargıtay tarafından onanmasının ardından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'na da siyasi yasak getirileceği ortaya çıktı. 

Gazeteci İsmail Saymaz bugünkü köşe yazısında, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun 'siyasi yasak' istemiyle İBB Başkanı İmamoğlu'na dava açtığını belirtti.

"İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, 31 Mart 2019'daki seçimleri iptal eden Yüksek Seçim Kurulu üyelerine ahmak dediği iddiasıyla hakaretten İstanbul Anadolu 7. Asliye Ceza Mahkemesi'nde yargılanıyor." diyen Saymaz; "20 Nisan'daki son duruşmada savcı, hapis cezası verilmesini ve siyasi yasak konmasını istiyor. Karar duruşması 1 Haziran'da." diyerek kararın verileceği tarihi aktardı.

Saymaz yazısında şu ifadeleri kullandı:

"İmamoğlu, bu sözü İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya yönelik söylediğini anlatmıştı. Soylu da 1 Nisan'da İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvurarak, hakaret suçundan şikayetçi oldu.

Dilekçede, İmamoğlu'nun geçmişte "Belli bir şahsı hedef almadım" diye bir savunma yaptığı ifade edilerek, "Şüpheli, suçtan kurtulmak için bu kez şikayetimize konu ifadeyi müvekkilim için kullandığını beyan ederek kişilik haklarına saldırmıştır" dedi.

İmamoğlu'nun avukatı Kemal Polat da 13 Mayıs'ta verdiği yanıtında, İBB Başkanı'nın 2019'da Fransa'da yapılan Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi'nde, seçimlerin iptalini eleştirdiğini hatırlattı. Soylu'nun da 4 Kasım 2019'da "Avrupa Parlamentosu'na gidip Türkiye'yi şikayet eden ahmaka söylüyorum, bunun bedelini bu millet sana ödetecek" diyerek, İmamoğlu'nu suçladığını söyledi.

İmamoğlu'nu bu ifadeye karşılık ahmak ifadesini Soylu için kullandığını iddia ederek o günlerde "İmamoğlu'ndan Soylu'ya yanıt" başlıklı haberlerin yapıldığını söyledi.

Polat, dilekçesinde, Soylu'nun kullandığı 'ahmak' ifadesinin de soruşturma kapsamına alınarak, birlikte değerlendirilmesini istedi. Dilekçede, "Karşılık olarak söylenmiş sözlerin mahkemece değerlendirilerek, yaptırıma başlanıp başlanmayacağının hüküm altına alınması gerekmektedir" dedi."