Kahramanlara veda...

Kahramanlara veda...

Bingöl'den kalkan ve Bitlis'in Tatvan ilçesinde kaza kırıma uğrayan helikopterde şehit olan 11 askeri personel için ilk tören Elazığ Havalimanı'nda düzenlendi. Ankara'ya getirilen şehitler için devlet töreni düzenlendi.

Bingöl'den kalkan ve Bitlis'in Tatvan ilçesinde kaza kırıma uğrayan helikopterde şehit olan 11 askeri personel için ilk tören Elazığ Havalimanı'nda düzenlendi. Ankara'ya getirilen şehitler için devlet töreni düzenlendi. Buradaki törenin ardından şehitlerin naaşı, son yolculuklarına uğurlanmak üzere memleketlerine gönderildi.

bitlis-3-003.jpg

Bitlis'in Tatvan İlçesine bağlı bağlı Çekmece köyü kırsalında askeri helikopterin düşmesi sonucu şehit olan askerlerin naaşları Bitlis-Tatvan Devlet Hastanesi'nde yapılan otopsi işlemlerinin ardından sabah saatlerinde ambulanslarla Elazığ'a getirildi.

toren.jpg

ŞEHİTLER İÇİN İLK TÖREN
Şehit askerler için ilk tören Elazığ Havalimanı'nda düzenlendi. Düzenlenen törene Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, şehit Korgeneral Osman Erbaş'ın kuzeni olan MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş, şehitlerin yakınları ve silah arkadaşları katıldı.

akar-bolge-003.jpg

Bakan Akar, "Korgeneral Osman Erbaş, sevilen, sayılan ve silahlı kuvvetlere büyük hizmetler eden bir arkadaşımızdı. Dün maalesef elim kaza sonucunda kaybettik. Hepimizin, milletimizin başı sağ olsun. Elazığlı hemşerilerimizin çok desteği oldu. Yaralıların durumları iyi, kontrol altında" diye konuştu.

cenaze-2.jpg

ANKARA'DA DEVLET TÖRENİ
Elazığ'da düzenlenen uğurlama töreninin ardından Türk Hava Kuvvetlerine ait uçakla Etimesgut Askeri Havaalanı'na getirilen şehitlerin Türk bayrağına sarılı naaşları, silah arkadaşlarının omuzlarında cenaze nakil araçlarına konuldu.

sehit-konvoy.jpg

Naaşları Ankara'ya getirilen şehitler için Ahmet Hamdi Akseki Camisi'nde cenaze töreni düzenlendi. Törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Meclis Başkanı Mustafa Şentop ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile birlikte birçok siyasi isim de katıldı.

sehit-toren.jpg

'KORGENERAL OSMAN ERBAŞ KOMUTANIMIZ MÜTEVAZI BİR İNSANDI'
Cumhurbaşkanı Erdoğan cenaze töreninde şu açıklamalarda bulundu:

"Şehitlerimizin huzurunda, musalla taşında, ebediyete uğurladığımız, Hakk'a uğurladığımız şehitlerimizle son buluşmamızda temenni ediyorum ki, rabbim bizleri sevgili habibinin sancağı altında da buluştursun. Şu anda Korgeneral Osman Erbaş komutanımız, komutanlığın ötesinde tevazu ile gerçekten duruşu ile çok çok farklı, mütevazı bir insandı. Yanındaki kardeşlerimle beraber çıktıkları bir yolculuk esnasında meydan gelen elim kaza ile emaneti sahibine teslim ettiler. Tüm aileye, ordumuza, milletimize rabbimden sabırlar diliyorum."

Buradaki törenin ardından şehitlerin naaşı, son yolculuklarına uğurlanmak üzere memleketlerine gönderildi.

cenaze-erdogan.jpg

YARALILARIN TEDAVİLERİ DEVAM EDİYOR
Öte yandan helikopterden yaralı olarak kurtulan Binbaşı Alptekin Köprülü ile Yüzbaşı Ender Uzunçakmak'ın tedavilerine Bitlis Tatvan Devlet Hastanesi'nde devam ediliyor.

11-asker-001.jpg