'Kapı gibi Adana Mutabakatı var'

'Kapı gibi Adana Mutabakatı var'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti grup toplantısında açıklamalarda bulundu.

Erdoğan, Esad rejiminin İdlib'de askerlerimize yönelik saldırısıyla ilgili, "Türkiye açısından Suriye'de yeni bir dönemin miladıdır" ifadelerini kullandı.

Esad rejimine "Geri çekilin, yoksa bizzat biz yaparız." çağrısı yapan Erdoğan'ın açıklamalarından satırbaşları şöyle:

'BU MİLLET MAZLUMA SIRTINI ÇEVİRMEMİŞTİR'

"Türkiye'nin Suriye'deki varlığı basit çıkar hesapları sonucu ortaya çıkmadı. Bu millet mazluma sırtını çevirmemiştir, çevirmeyecektir. Elimizde kapı gibi Adana Mutabakatı var. Gereğini yapacağız. Suriye hükümetiyle 1998 yılında imzaladığımız Adana Mutabakatı, Türkiye'ye gerektiğinde Suriye topraklarında operasyon yürütme hakkını tanıyor."

'TÜRK ASKERİNİN KANININ AKTIĞI YERDE'

"Bu saldırı Suriye'de yeni bir dönemin miladıdır. Türk askerinin kanının aktığı yerde hiçbir şeyin aynı şekilde devam etmesine izin veremeyiz. Her kim 'Türkiye'nin Suriye'de ne işi var' diye soruyorsa ya gafildir ya da bu ülkenin hasmıdır."

'SINIRLARIMIZA YAKLAŞAN 1 MİLYONA YAKIN İNSAN'

"İdlib'den kontrolümüz altındaki bölgelere ve sınırlarımıza doğru hareket eden kişi sayısı 1 milyona yaklaştı. Kimsenin bu yükü omuzlarımıza yüklemeye hakkı yok. Bunun için Türk Silahlı Kuvvetleri'nin hava ve kara unsurları ihtiyaç duyduğumuz her an serbestçe hareket edecekler, gerektiğinde operasyon yürüteceklerdir."

'TÜRKİYE NE ZAMAN ÇIKAR'

"Barış Pınarı Harekatını sağ-sol ve alt istikamette yürütmekte tereddüt etmeyeceğiz. Türkiye'nin Suriye'deki güvenlik ihtiyaçları karşılanana kadar İdlib'de ve diğer harekat bölgelerinde izleyeceği yeni yol işte bu şekildedir. Suriye'de en çok bulunma hakkı olan, Adana Mutabakatı ile Türkiye'dir. Türkiye'nin ilanihaye Suriye'de kalma niyeti yoktur. Ne zaman terör örgütlerinden temizlenir, o zaman işimiz biter."

'BARIŞ DEĞİL İLHAK PLANI'

"Bu bir barış değil, ilhak planıdır. Kudüs davasına sahip çıkıyoruz. Tarihimizin gereği neyse yaptık ve yapacağız. Şu anda yapılmak istenen Filistin topraklarını İsrail topraklarına çevirmektir. Filistinli kardeşlerimizin razı olmadığı bir plana asla destek vermeyeceğiz."