Karamollaoğlu, YSK’ya çağrı yaptı: ‘Tedbir alınsın’

Karamollaoğlu, YSK’ya çağrı yaptı: ‘Tedbir alınsın’

SP Genel Başkanı ve cumhurbaşkanı adayı Karamollaoğlu, CHP’nin seçimle ilgili itirazının Anayasa Mahkemesi’nde reddedilmesiyle ilgili açıklamada bulundu, endişenin giderilmesini istedi. Karamollaoğlu, YSK’ya da çağrı yaptı.

Saadet Partisi (SP) Genel Başkanı ve cumhurbaşkanı adayı Temel Karamollaoğlu, CHP'nin seçimle ilgili itirazının Anayasa Mahkemesi tarafından reddedilmesiyle ilgili, "Belki iptali başka sorunlara neden olur diye reddedilebilir gibi düşünüyordum. Burada endişe giderilmeli. Sandıklar birleştiriliyor, vatandaş oyunu nasıl kullanacak. Bir baskı oluşacak mı, oluşmayacak mı? Esas mesele bu. Esas mesele seçim güvenliği. Bu endişelerin giderilmesi gerekiyor. Biz YSK'dan tedbir almasının bekliyoruz" dedi.

SP’nin Cumhurbaşkanı adayı Temel Karamollaoğlu, seçim çalışmaları kapsamında Türk İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) Genel Başkanı Ergün Atalay’ı ziyaret etti. İşçilerin sorunları dinledikten sonra basın mensuplarına açıklamada bulunan Karamollaoğlu, çalışma şartlarının mevsimlik olarak değişime tabi olmaması gerektiğini ifade ederek, şunları söyledi:

 “Devlette, sendikalarda oturup temel noktalarda ittifak etmeli. Dünyada artık nadirdir grevlerin olduğu yerler. Çünkü mutabakat sağlanmış. İşçi kendi hakkının korunduğunu görüyor. Aldığı ücret geçimini sağlıyor. Ekstra bir çabanın içine girmekte istemiyor. Bizim memleketimizde ise ne yazık ki manzara buradan çok uzak. Bir defa asgari ücretin açlık sınırında olması, kanaatime göre kalkınmış olduğunu iddia eden bir ülke için yüz karası sayılır.”

‘YSK’DAN TEDBİR ALMASINI BEKLYORUZ’

Ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Temel Karamollaoğlu, CHP’nin seçimle ilgili itirazlarının Anayasa Mahkemesi tarafından reddedilmesiyle ilgili, şunları söyledi:

“Aslında birazcık reddedilebilir gibi düşünüyordum. Belki iptali başka sorunlara neden olur diye. Burada endişe giderilmeli. Sandıklar birleştiriliyor, vatandaş oyunu nasıl kullanacak. Kendi köyünden başka köye nasıl gidecek. ‘O bölgelerde emniyet sağlanamadığı için sandıkları birleştirdik’ deniliyor. Nasıl taşınacak. Taşınırken bunların üzerinde bir baskı oluşacak mı, oluşmayacak mı? Esas mesele bu. Esas mesele seçim güvenliği. O halde bu seçim güvenli tam olarak sağlanırsa bizim bir diyeceğimiz yok. Bu endişelerin giderilmesi gerekiyor. Yetki Yüksek Seçim Kurulu’nda. Biz YSK’dan tedbir almasının bekliyoruz.”