Katar için Osmanlı mirası yıkılacak!

Katar için Osmanlı mirası yıkılacak!

İstanbul Kasımpaşa’daki tarihi Divanhane Karakol binasının Haliçport projesi için yıkılmak istendiğinin iddia edilmesi tepki çekti.

İstanbul Kasımpaşa’daki tarihi Divanhane Karakol binasının yıkımı İBB Meclisi’nde de tartışıldı. İBB Meclisi CHP Grup Başkan Vekili Doğan Subaşı, tarihi binanın Haliçport projesi için yıkılmak istendiğini belirtti.

Sözcü Gazetesi'nden Özlem Güvemli'nin haberine göre; Subaşı, “Muhafazakârız diyenler, ecdadımız diyenler yıkıyorlar orayı. Sordum neden yıkıyorlar burayı diye, Haliçport'un otoparkına gidiyormuş. Haliçport, Katarlıların da ortak olduğu bir proje. Ecdadımızın eserlerini bile yıkacak bu Katar sevginiz nereden geliyor biri çıkıp anlatsın” dedi.

İYİ Parti Grup Başkanvekili İbrahim Özkan da “Geçmeyecek yol için ata mirası binalar hilti ve iş makineleri ile yok ediliyor, yandaş ihalecilere ise özel imar yasası çıkarılıyor” dedi. AKP'liler de binanın yıkılmadığını savunarak “CHP döneminde yapılan beton eklentiler kaldırılıyor” yanıtını verdi.

İBB Meclisi İYİ Parti Grup Sözcüsü Suat Sarı ise yaptığı yazılı açıklamada “Katarlılara satılan Haliçport projesi ile 250 dönümlük alanda 70'er yat kapasiteli iki yat limanı, 5 bin 773 araçlık otopark, 400'er oda kapasiteli iki beş yıldızlı otel ve AVM inşa edilecek. Günlük 50 bin kişinin kullanacağı alan, Kasımpaşa ve Beyoğlu ilçesini trafik kaosuna sokacak” ifadelerini kullandı. İBB'nin aldığı karara göre yolun güzergahının değiştirildiğini hatırlatan Sarı tarihi yapıyı yıkmadan da çözüm bulunabileceğini kaydetti.


AKP Grup Başkanvekili Tevfik Göksu, yol çalışmasının Haliçport ile ilgisinin bulunmadığını savundu ancak İBB AKP dönemindeyken 2018 yılında alınan karar aksini gösteriyor. Yeni İBB yönetiminin geçtiğimiz günlerde yıkımı durdurabilmek için revize ettiği 2018 tarihli Ulaşım ve Trafik Düzenleme Komisyonu (UTK) kararında düzenlemenin açıkça Haliçport projesi için yapıldığı görülüyor.
 
8 Mart 2018 tarihli UTK kararında Haliç Yat Limanı ve Kompleksi Projesi'ne ait 5 bin 773 araç kapasiteli otoparka araç girişi çıkışı için istenen düzenleme uygun görülüyor. Kararda “Haliç Yat Limanı ve Kompleksi Projesi'ne giriş-çıkış verilmesi, ek projede gösterildiği gibi Hasköy Cami Sokak, Aynalı Kavak Caddesi, Donanma Caddesi ile Melek Sokak üzerinden giriş çıkış verilmesi sadece ulaşım ve trafik açısından uygun görülmüştür” açıklaması yapıldı.