Kavga büyüyor: MHP’den Davutoğlu’na: 'Defterler açılırsa mahçup olur’

Kavga büyüyor: MHP’den Davutoğlu’na: 'Defterler açılırsa mahçup olur’

Eski Başbakan Davutoğlu ile MHP Genel Başkanı Bahçeli arasında Kerkük'le başlayan ve asıl nedeni 7 Haziran sonrası koalisyon görüşmeleri olan kavga kızışıyor. MHP’den yine sert sözlerle yüklenildi ve 'Gerçekler ortaya çıkarsa, defterler açılırsa Davutoğlu mahçup olur, zorda kalır' denildi.

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli arasında Kerkük üzerinden yaşanan ve haftaya damgasını vuran polemik devam ediyor. MHP kulislerinde tartışmanın arka planı olarak Kerkük’ün değil, koalisyon görüşmelerinin olduğu görülüyor.

CNN Türk canlı yayınında Hande Fırat'ın sunduğu 'Gece Görüşü' programında gündeme gelen söz konusu polemikle ilgili gazeteci Nevzat Çiçek, ‘MHP kulislerine göre meselenin Cumhurbaşkanı Erdoğansız bir siyaset meselesi olarak görüldüğünü’ belirtti.

Gazeteci Gürkan Hacır ise Davutoğlu'na yakın kaynaklarla görüştüğünü, bu kaynaklara göre yaşanan polemik için eski Başbakan'ın, 'Bu zillet (hor görülme) durumu beni çok üzüyor. Bunu hak ettiğimi düşünmüyorum' dediğini aktardı. Hacır, Davutoğlu'nun bu sözlerle kendi partisine de sitemde bulunduğunu belirtti.

"Gerçekler ortaya çıkarsa mahcup olur’

Bu sözlerden sonra programa telefonla bağlanan MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, 7 Haziran seçimlerinden sonra gerçekleşen koalisyon görüşmelerinde dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu tarafından kendilerine koalisyon teklifi yapılmadığını söyledi. Yalçın ayrıca önemli bir iddiada da bulunarak Davutoğlu'nun koalisyon teklifi yapmayıp, suçu MHP'ye atmayı planladığını bunu da seçim meydanlarında kullandığını söyledi.

Yalçın ayrıca yine Davutoğlu'na sert sözlerle yüklenerek, 'Gerçekler ortaya çıkarsa, defterler açılırsa Davutoğlu mahçup olur, zorda kalır' dedi.

‘MHP koalisyona yanaşmadı, CHP’yi adres gösterdi’

O dönem koalisyon görüşmelerine AKP adına katılan Şanlıurfa AKP milletvekili Faruk Çelik de önemli açıklamalarda bulundu. Koalisyon görüşmelerinde amacın hükümet kurmak olduğunu, ancak MHP'nin koalisyona yanaşmadığını ve Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında ağır cümleler kullandığını bildiren Çelik, şunları söyledi:

"Sayın Davutoğlu ile birlikte CHP ve MHP ile yaptığımız görüşmelerde ana amaç hükümet kurmaktı. Koalisyon kurma amacıyla partilere gidildiğini çok net söylüyorum.O gün o toplantıda MHP Genel Başkanı'nın tutumu, AK Parti'ye bakışı çok farklıydı. Nitekim çok ağır cümlelerde kullandılar Cumhurbaşkanımız hakkında. Sayın Başbakan Davutoğlu da de gerekli cevabı verdi. Ayrıca MHP bize koalisyona kapalı olduklarını, CHP ile bir koalisyonu değerlendirmemizi tavsiye ettiler. O gün MHP koalisyondan yana tavır içinde değildi. MHP çok net, keskin bir tavırla kendilerinin koalisyonda olmayacaklarını belirtti ve bize CHP'yi adres gösterdiler."

AKP'li Çelik'in açıklaması sonrasında MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın bir kez daha telefonla bağlanarak, Davutoğlu'nun kendilerine koalisyon görüşmeleri için gelmeden önce zaten kamuoyuna seçim hükümetine gidildiğini açıkladığını belirtti ve Davutoğlu'ndan net bir koalisyon teklifi gelmediğini söyledi.