Kemal Kurkut'u vuran polise müebbet talebi!

Kemal Kurkut'u vuran polise müebbet talebi!

Kemal Kurkut’un Diyarbakır Nevruz'unda polis kurşunuyla öldürülmesine ilişkin başlatılan soruşturmada iddianame tamamlandı. Savcı, Kurkut’u vuran polis memuru Y.Ş.’nin 'olası kastla adam öldürme' suçundan müebbet hapisle yargılanmasını istedi.

Gazete Karınca'nın aktardığına göre Diyarbakır Nevruz'un da yarı çıplak olmasına rağmen 'canlı bomba olma şüphesi' taşığı için polis tarafından açılan ateşle öldürülen Kurkut'un iddianamesi, cinayetin üzerinden 7 ay geçtikten sonra tamamlandı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın hazırladığı iddianamede polis memuru Y.Ş.’nin 'olası kastla adam öldürmek' suçundan müebbet hapis istemiyle yargılanması istendi.

Diğer polis O.M. hakkında ise 'Olası kastla adam öldürmek' suçlamasının Kurkut’un vücudunda çıkan mermi çekirdeklerinin silahından çıkmaması gerekçe gösterilerek takipsizlik kararı verildi.

Kemal Kurkut ailesinin avukatı Reyhan Yalçındağ Baydemir’in mahkemeye serbest bırakılan polis memuru Y.Ş.’nin tutuklanması için dilekçe sunacağı öğrenildi.

NE OLMUŞTU?

Kemal Kurkut,  21 Mart günü Diyarbakır Nevruz'unda kutlandığı alana gelmek isterken üzeri yarı çıplak olmasına rağmen 'canlı bomba şüphesi' iddiasıyla polisin açtığı ateşle vurularak öldürülmüştü.

Kurkut’un öldürülmesine ilişkin soruşturmada ifadesi alınan iki polisten biri serbest bırakılırken, tutuklama talebi ile mahkemeye sevk edilen başka bir polis ise adli kontrol şartı ile serbest kalmıştı.

Kurkut’un polisler tarafından öldürülmesine ilişkin başlatılan soruşturmaya gizlilik kararı getirilmişti.