Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz'e tahliye!

Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz'e tahliye!

Antalya'daki teleferik faciasında tutuklanan Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz tahliye edildi.

Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz tahliye edildi.

Antalya’da meydana gelen teleferik kazası soruşturmasında tutuklanan Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz, kazayla ilgili açılan davanın bugünkü duruşmasında tahliye edildi.

Antalya 6. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya , tutuklu yargılanan Kacagöz’ün yanı sıra diğer tutuklu ve tutuksuz sanıklar, müştekiler ile taraf avukatları katıldı.

Duruşmayı takip etmek için CHP milletvekilleri ve belediye başkanlarının aralarında bulunduğu partililer de salonda yer aldı.

Kaza olduğunda üst istasyona gittiğini ve ekrandaki arızaları gördüğünü anlatan Ahmet Buğra S, olay sonrası kriz masası çalışmalarına katıldığını, suçlamayla ilgili cezaevindeyken dilekçe göndererek savunmasını detaylı olarak anlattığını ifade etti.

"1 ARALIK 2023 ÖNCESİNDE İSTİFA ETTİM"

Duruşmada savunma yapan Mesut Kocagöz, olayın kendisinin görev yaptığı süre içinde gerçekleşmediğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kepez Belediye Başkanlığı adaylığı için 1 Aralık 2023 öncesinde istifa ettim. Daha sonra toplanan ANET A.Ş kurulu da istifamı kabul etti. Yetkilerimin iptaline karar verildi ve kurulun kararıyla yeni başkan atandı. 1 Aralık 2023’te SGK’dan çıkışım verildi, genel müdürlük yetkim kalmadı. İstifam ve yetkilerimin iptalinden sonra hiçbir ücret almadım. YSK başvurumu bundan sonra kabul etti.”

AĞIR BAKIMLARIN HEPSİ YAPILDI

Bakımlarda eksiklik olduğu suçlamasını o dönem görevde olmadığı için kabul etmediğini söyleyen Kocagöz, kendisinin görevde olduğu dönemde teleferik tesisindeki ağır bakımların hepsinin yapıldığını anlattı.

"BUGÜNE KADAR BAŞIMI ÖNE EĞECEK HİÇBİR ŞEY YAPMADIM"

14 Nisan’dan bugüne tutuklu olduğunu hatırlatan Kocagöz, “Bilirkişi raporunu okudum. ‘Ne yapsaydım da bu kazayı önleyebilirdim’ diye düşündüm ama bir sorumluluğum yok. Takdir mahkemenin. 35 yılık devlet memurluğunun 25 yılını yönetici olarak yaptım. Bugüne kadar başımı öne eğecek hiçbir şey yapmadım.” ifadelerini kullandı.

TAHLİYE EDİLDİ

Savunmaların ardından iddia makamı, Kocagöz ile birlikte tutuklu sanıkların tutukluluk halinin devamını talep etti.

Mahkeme heyeti, Kocaköy’ün tahliyesine karar verdi.